Temat od Was

„Notorycznie łamią przepisy”

Czytelnik w mailu do naszej redakcji zwrócił uwagę na łamanie przepisów przez kuriera z firmy DPD. Na załączonych przez niego zdjęciach widać, że samochód dostawczy zaparkowany jest w miejscu, do tego nie uprawnionym.

Kurier z firmy DPD złamał kilka punktów z kodeksu ruchu drogowego. Auto, którym się poruszał, to Mercedes eSprinter, którego waga jest na tyle duża, że nie może ani parkować na chodniku, a już tym bardziej się po niej przemieszczać.

Kodeks Ruchu Drogowego

Poniżej znajduje się fragment Kodeksu Ruchu Drogowego z zaznaczeniem, które z artykułów zostały złamane przez kierowcę z firmy DPD.

„Art. 26. PRD
(…)
3.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1)
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2)
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3)
jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną ust. 6, art. 33a obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną ust. 2 oraz art. 33b obowiązki kierującego urządzeniem transportu osobistego ust. 2.
„Art. 47. [Zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych]

Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
(…)”

Kontakt z DPD

O wyjaśnienie poprosiliśmy firmę DPD. Jak wynika z treści maila od czytelnika — kierowcy tej firmy w tym miejscu notorycznie łamią przepisy ruchu drogowego.

Iwona Damecka z Contact Centre DPD zapytana o to, czy kierowcy z ich firmy mają uprawnienia do parkowania na drodze dla pieszych odpowiedziała, że nie mają oni takiego prawa. Poprosiła także o numer rejestracyjny źle zaparkowanego pojazdu. Nie wykluczone więc, że wobec kierowcy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Kurier DPD parkując w ten sposób, złamał przepisy ruchu drogowego /fot. Michał Rawski

Czytaj także: Idzie zima. Tak wygląda prognoza na najbliższe dni

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl