Kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędzie się z wielką pompą. Obchody rocznicy zwycięskiego powstania rozpoczną się już 11 grudnia 2023 i potrwają ponad pół roku.
Laureaci „Doboszy” 2023
105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będziemy celebrować zarówno w Poznaniu, jak i w Warszawie. Obchody tego święta rozpoczną się już 11 grudnia o godzinie 11:00 w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. Odbędzie się tam 27. gala wręczenia Doboszy. Jest to nagroda, którą rok rocznie przyznaje się osobom, które w szczególny sposób angażowały się w przekazywanie wiedzy o Powstaniu. Do tej pory przyznano tylko 120 takich nagród. Informacja o tym, kto otrzyma je w tym roku, nadal pozostaje tajemnicą.
Najważniejsze elementy obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą miały aż dwa kulminacyjne momenty. Pierwszy z nich odbędzie się w dniach 16-17 grudnia. To właśnie wtedy poznaniacy będą mieli okazję zobaczyć Miasteczko Powstańcze na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Odwiedzający będą mogli poczuć klimat epoki sprzed ponad stu lat, m.in. dzięki obecności grup rekonstrukcyjnych, a także wykonać stylizowane zdjęcia. Nie zabraknie konkursów, quizów i warsztatów. Tradycyjnie będzie można ogrzać się bezalkoholowym grogiem powstańczym. Wizyta w Miasteczku Powstańczym to także doskonały sposób na zdobycie flag powstańczych.
Drugi kulminacyjny moment odbędzie się w dniu rocznicy wybuchu powstania, 27 grudnia. Wydarzenia rozpoczną się mszą świętą w poznańskiej Farze, następnie uczestnicy przejdą wspólnie do grobu generała Taczaka, a zakończą się spotkaniem przy powstańczym pomniku o godzinie 16:40.
– Zachęcamy wszystkich poznaniaków do udziału w obchodach rocznicy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Taka jest idea naszego planu na ten rok — mówił marszałek Marek Wożniak.
Obchody 105. wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie
Wydarzenia kolejnego dnia, 28 grudnia, odbędą się w Warszawie. Swój początek będą miały w bazylice archikatedralnej na starówce, skąd następnie wyruszy pochód. Będzie się on ciągnął przez Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście i doprowadzi uczestników do Grobu Nieznanego Żołnierza. Ta uliczna manifestacja Wielkopolan zakończy się na warszawskich Powązkach.
Koncert „Wielkopolska gra dla muzeum”
17 grudnia 2023 odbędzie się wielki koncert – „Wielkopolska gra dla muzeum„. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Andrzej Smolik, który do współpracy przy projekcie zaprosił wybitnych polskich muzyków. Wśród nich znaleźli się Nosowska, Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Schroeder, Piotr Rogucki…
Bilety na koncert można od 6 listopada nabyć drogą internetową (tobilet.pl) lub w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka. W puli przewidziano 9000 biletów, z których każdy jest cegiełką na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
– Zagramy około 20 piosenek, to będzie dość długi koncert — mówił Andrzej Smolik — Koncert będzie zaaranżowany specjalnie na tę okazję sposób, pochylimy się nad utworami głównie polskimi. Zagramy sporo kawałków, które uważamy za świetne, które wszyscy znają i które będą mogły korespondować ze sobą w sposób dla nas samych układający się w historię i mam nadzieje, że będzie fajnym widowiskiem.
Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Tadeusz Musiał, entuzjastycznie podchodzi do kwestii związanej z budową Muzeum Powstania Wielkopolskiego:
– Piękna sprawa! Fantastyczna rzecz! – emocjonował się profesor Musiał — Serdeczna prośba z naszej strony do państwa, o apel do świata, do społeczeństwa, o przekazywanie wszelkich możliwych pamiątek związanych z powstaniem. Co z tego, że będziemy mieli piękne muzeum, jeżeli będzie ubogo wyposażone?
– Możemy kupić, wziąć w depozyt, przyjąć darowiznę, wieloletnie wypożyczenia… Chcemy wszystko — karty, w które pradziadkowie grali, chusteczka, która leżała u babci, obrazek, na który ileś pokoleń patrzyło, świecznik, maszyna do pisania, radioodbiornik z dwudziestolecia międzywojennego… Chcemy oddać klimat powstania – mówi dyrektorowi Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysławowi Terleckiemu
Wydarzenia towarzyszące rocznicowym obchodom
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12), tradycyjnie zaplanowana jest inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Wydarzenie na Dworcu Letnim zaplanowane jest na godz. 16.00. Organizatorem jest Chór Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Miastem Poznań i Kolejami Wielkopolskimi.
W rolę mistrza Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek. Zorganizowany zostanie również przejazd dedykowanym rocznicy specjalnym pociągiem na trasie relacji Poznań Główny – Swarzędz – Poznań Główny.
27 grudnia o godzinie 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się tradycyjny koncert marszałkowski Filharmonii Poznańskiej pt.: Marsylianka Wielkopolska w 105. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć między innymi pieśni powstańcze Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz najpiękniejsze kolędy. Wystąpią: Marcin Gałęski – fortepian, organy, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Maciej WIELOCH – dyrygent. Bilety na to wydarzenie w cenie 20 zł będą dostępne wkrótce.
W ramach I edycji cyklu Biegów Powstania Wielkopolskiego 17 grudnia 2023 r. odbędzie się V Bieg Średzkich Powstańców Wielkopolskich. Na cykl składają się cztery biegi na dystansie od 10 do 12 km. Trzy z nich już się odbyły: Wijewo – IV Bieg Powstańczy (10 km) 12.02.2023; Gołańcz – Bieg Gołanieckiej Kompanii Powstańczej (10 km) 24.06.2023 oraz Lwówek – XLIV Bieg Powstańczy Lwówecka Dziesiątka (10 km) 30.09.2023.
Lokalizacje zostały wybrane tak, aby symbolizowały zasięg walk powstańczych na północy, południu, zachodzie i wschodzie od Poznania. Mają za zadanie przybliżyć lokalne miejsca pamięci, miejscowych bohaterów, oraz kluczowe powstańcze akcenty (np. krzyż powstańczy). W 3 dotychczas przeprowadzonych biegach wystartowało 412 zawodników, z czego 47 osób uczestniczyło we wszystkich biegach. Ostateczną liczę uczestników, którzy ukończyli cały cykl poznamy po średzkiej odsłonie imprezy. W 2024 roku planujemy organizację II edycji Biegów Powstania Wielkopolskiego.