Niezwykły festiwal filmowy Culture4Climate w Poznaniu. Jak śpiewają wieloryby?

Pierwsza edycja festiwalu filmowego Culture4Climate rozpocznie się 3 listopada w poznańskim kinie Muza.

Festiwal Culture4Climate

Cały festiwal potrwa do 1 grudnia i swoim zasięgiem obejmie cztery miasta: Poznań, Kobylin, Opalenicę i Chodzież. W Poznaniu wydarzenie gościć będzie do 5 listopada. W ramach imprezy widzowie będą mogli obejrzeć w kinie Muza pięć filmów. Po każdym z nich odbędzie się rozmowa tematyczna.

Culture4Climate to festiwal, który łączy ze sobą obszar kulturowy wraz ze środowiskowo-klimatycznym. Organizatorzy uważają, że ekologiczna, a także klimatyczna świadomość człowieka może rozwijać się wyłącznie wtedy, jeśli będą one zrozumiałe, a także akceptowane dla społeczności zamieszkujących konkretny obszar. Wydarzenie pozwoli zwrócić uwagę na to, jakimi kodami kulturowymi się posługujemy. Światła padną także na lokalne praktyki oraz wiedzę, które te kody kształtują.

Idea festiwalu C4C


Idea festiwalu Culture4Climate to ponowne bliskie przyjrzenie się zmianom, które zachodzą w środowisku i klimacie. Filmy, które w jego ramach zostaną wyświetlone, dają szansę na zauważenie, jak owe zmiany odnoszą się do sfery kulturowej.


Pierwsza edycja festiwalu poruszy głównie tematykę wody i jej kurczących się zapasów na Ziemi. Podczas rozmów po seansach widzowie będą mieli możliwość porozmawiania o związanych z tym scenariuszach, a także znalezienia rozwiązań. Twórcy festiwalu podkreślają, że chcą, aby uwagę widzów przykuł temat „relacji człowieka i tworzonej przez niego kultury z przyrodą”.


Program festiwalu Culture4Climate w kinie Muza

piątek 3 listopada 2023
17.30 – 18.00 – powitalna lampka wina i otwarcie Festiwalu
18.00 – „CZEKAJĄC NA PRZYPŁYW” reż. Sarvnik Kaur | Indie, Francja 2023 | 97 min.

po seansie „Debata dwóch światów: Prof. Waldemar Kuligowski (UAM) vs. Bogdan Chojnicki (UPP)”, prowadzenie Joanna Piotrowiak (Kino Muza) oraz specjalny komunikat o zainicjowaniu przez Miasto Poznań polityki dochodzenia do neutralności klimatycznej – z Magdaleną Żmudą, dyrektorką Wydziału Klimatu i Środowiska UMP rozmawia Krzysztof Mączkowski (Bieg Na Rzecz Ziemi)


sobota 4 listopada 2023

17.00 – „DO OSTATNIEJ KROPLI” reż. Ewa Ewart | Polska 2023 | 69 min.

po seansie spotkanie z Ewą Ewart, twórczynią filmu, prowadzi Krzysztof Mączkowski (Bieg Na Rzecz Ziemi) i Alicja Dec (Radio Emaus)

19.15 – „RZEKA” reż. Jennifer Preedom, Joseph Nizeti | Australia 2021 | 75 min.

spotkanie po seansie z Szymonem Opryszkiem, podróżnikiem, pisarzem, publicystą prowadzi Alicja Dec (Radio Emaus)

niedziela 5 listopada 2023

16.00 – „PIEŚNI WIELORYBÓW” | seans przedpremierowy | reż. Jean-Albert Lièvre | Francja 2023 | 82 min.

po seansie spotkanie z Adamem Wajrakiem, publicystą, dziennikarzem, podróżnikiem, pisarzem, popularyzatorem przyrody prowadzi prof. Bogdan Chojnicki (UPP)

18.30 – „KROWA” reż. Andrea Arnold | Wielka Brytania 2021 | 93 min.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu – Festiwal Culture4Climate – festiwalc4c.pl

Czytaj także: Trener Lecha Poznań nie wytrzymał po pytaniu o obronę i obraził dziennikarza

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl