Prezydenci dużych miast spotkali się w Poznaniu. Podsumowali efekty kampanii #NieŚpijBoCięPrzegłosują oraz omówili stojące przed nimi wyzwania na nadchodzące lata.
Zarząd Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza spotkał się w Poznaniu podczas Forum Samorządowego Local Trends. Prezydenci dużych miast dokonali podsumowania kampanii profrekwencyjnej #NieŚpijBoCięPrzegłosują. Skupili się również na wyzwaniach stojących przed nimi w nadchodzących latach.
Prezydenci wyrazili swoją wdzięczność za zniesamowitą frekwencję w wyborach
– Witam w lepszej Polsce! Każdy głos oddany w tych wyborach był ważny, więc dziękujemy za ogromną determinację. Frekwencja była historyczna. Niektórzy stali w kolejkach do późnych godzin, aby móc oddać swój głos – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.- My, jako Unia Metropolii Polskich, włączyliśmy się do akcji profrekwencyjnej #NieŚpijBoCięPrzegłosują. Jej pomysł wypłynął z Gdańska, a rozpoczęliśmy ją w Warszawie wraz z prezydentem Trzaskowskim. Później kontynuowaliśmy we wszystkich miastach UMP – dodał.
– Jeszcze raz dziękuję za tą ogromną frekwencje wyborczą. W Poznaniu wynosiła ona, aż 83.9 %. To niesamowity wynik – mówił prezydent miasta Poznań Jacek Jaskowiak.
Perspektywy na przyszłość
Podczas spotkania samorządowcy omawiali pilne działania na nadchodzący czas. Wśród tych kwestii znalazło się zwiększenie udziału jednostek samorządowych w podatkach dochodowych, wzmacnianie ich finansowej niezależności, przywracanie subwencji na cele rozwojowe, ustalanie obiektywnych kryteriów przydzielania dotacji oraz podniesienie roli samorządu terytorialnego.
– Te wybory uwydatniły znaczenie młodzieży i jej edukacji. Naszym priorytetem staje się inwestowanie w ich rozwój intelektualny. Przed nami wiele wyzwań, ale wierzymy, że pokonamy trudności, które wynikły z ośmioletnich rządów poprzedniej partii – poinformował Jaśkowiak
Organizacje samorządowe, takie jak Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, przedstawiły w Senacie RP w maju rozwiązania legislacyjne, które zawierają ,,Diagnozy i recepty na główne problemy samorządu terytorialnego”.
– Zbliża się 15 listopada, to termin, do którego powinniśmy przedłożyć projekty budżetów do prac nad ich uchwaleniem. W warunkach, w jakich je tworzyliśmy, nie mamy możliwości korekt, które przygotowałyby nas do wykorzystania środków z KPO. W następny rok wejdziemy więc z większym deficytem i mamy tego świadomość- podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Nie ma dziś ważniejszej kwestii niż wykorzystanie pieniędzy z KPO w inwestycjach regionalnych, służących naszym mieszkańcom. Chcemy usiąść do rozmów z nowym rządem, który mam nadzieję do końca grudnia będzie już działał – podkreślił.
Pozytywne rozwiązania dla samorządów
– W końcu nie będziemy wrogami rządu. Mamy zupełnie nowego partnera, z którym będziemy pracować przez najbliższe lata. Możemy szukać wraz z nim pozytywnych rozwiązań dla samorządów. Nie będziemy już patrzeć jak pieniądze rozdawane są ,,na lewo i prawo” zgodnie z poglądami partii rządzącej – dodaje prezydent Poznania.