Niepełnosprawni turyści są wyśmiewani. Koniec z tym. W Poznaniu już nad tym pracują

W Polsce aż 6 mln ludzi może mieć problem z dostępem do usług turystycznych. Aż 26 proc. z badanych to osoby z niepełnosprawnościami, które doświadczyły dyskryminacji i były np. wyśmiewane. Z tym jednak koniec – postanowili poznańscy badacze.

– Chcemy, by jak najwięcej ludzi mogło korzystać z możliwości, jakie stwarza turystyka. Osoby z niepełnosprawnościami, których liczbę w Polsce szacujemy na około 6 mln, napotykają szereg utrudnień, gdy mowa o podróżowaniu – mówi Paweł Sowa, który bierze udział w międzynarodowym projekcie „Rozwój innowacyjnych metod kształcenia w zakresie turystyki dostępnej (dla osób z niepełnosprawnościami) w Europie Środkowej”.

Osoby z niepełnosprawnościami chcą też podróżować

–Te bariery można eliminować — i to nie tylko te fizyczne (infrastrukturalne), ale bardzo często „ludzkie”, czyli niewiedzę, brak empatii lub wyobraźni. Wierzymy, że „turystyka dla wszystkich” jest możliwa, dlatego badamy, co należy zrobić, by ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z dobrodziejstw tej formy spędzania wolnego czasu – wyjaśnia Paweł Sowa.

Nad tym jak sprawić, by osoby z niepełnosprawnościami czuły się w podróży bardziej komfortowo i przyjemnie spędzały wolny czas, pracują naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomagają im w tym także pracownicy uczelni węgierskich, rumuńskich i chorwackich. Ostatnio gościli oni w Poznaniu. Oprócz Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, zwiedzili też Niewidzialną Ulicę. To miejsce, w którym można doświadczać świata bez udziału wzroku. Goście poznali też pierwsze wyniki badań polskich naukowców.

Mniejsze problemy z infrastruktura niż z zachowaniem ludzi

– Aż 26 proc. wskazało, że doświadczyło podczas podróży różnych przejawów dyskryminacji. Przy czym – to nie bariery stricte przestrzenne (infrastrukturalne) zostały wymienione jako główny powód. Bardziej chodzi o nieprzyjemne traktowanie przez inne osoby (w tym wyśmiewanie się). Na ów brak empatii i zrozumienia ze strony osób spotykanych w podróży zwróciło uwagę prawie 50 proc. respondentów doświadczających dyskryminacji. Podczas gdy na bariery infrastrukturalne 18 proc. – informują poznańscy badacze.

W projekcie wziąć udział może niemal każdy. Wystarczy wypełnić ankietę znajdującą się tutaj i w ten sposób pomóc naukowcom walczącym z dyskryminacją niepełnosprawnych turystów.

fot. Filip Sowa

Czytaj też: Gwiazda Lecha Poznań: „Tęsknię za Maciejem Skorżą”

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl