Niektórzy się obawiają ale wszyscy korzystają. Jaka jest prawda o 5G na Łazarzu?

Radna Lidia Dudziak wystąpiła z interpelacją do prezydenta Poznania, w sprawie masztów telefonii komórkowej 5G.

Zdaniem radnej Prawa i Sprawiedliwości Lidii Dudziak mieszkańcy Łazarza skarżą się na pogarszający się stan zdrowia. Jak utrzymuje, podupadać na zdrowiu mają od momentu pojawienia się w okolicy masztów 5G. Mieszkańcy podobno skarżą się na coraz częstsze bóle głowy, szumy, potliwość i nowotwory. Maszty na osiedlu znajdują się m.in. przy ul. Głogowskiej, Hetmańskiej, Mottego i Kolejowej.

Radna Dudziak powołując się na gorszy tan zdrowia mieszkańców pyta:

– Czy władze miasta mogą w jakiś sposób pomóc mieszkańcom, wyjaśnić ewentualne zagrożenie, co mają robić, wskazać drogę postępowania? Czy możemy ograniczyć instalacje tych masztów? Obecnie można znaleźć na rynku publikacje, które wskazują, że instalowanie tego typu masztów jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka – utrzymuje radna PiS

– Zgłosiłam do Prezydenta interpelacje na ten temat. Sama choruję na raka jest dobrze po operacji jestem w ciągłej kontroli/ nie wiem czy to od 5G chyba nie. – napisała do nas radna Dudziak (pisownia oryginalna)

Tylko jedno zgłoszenie

Skontaktowaliśmy się z przewodniczącym zarządu osiedla św. Łazarz, Andrzejem Janowskim, by zapytać, jak wiele osób zgłaszało zastrzeżenia co do nadajników 5G?

– Tylko jedna pani dzwoniła kilka miesięcy temu w tej sprawie. Żadna większa grupa nie zgłaszała problemów i obaw związanych z masztami 5G. My jesteśmy radą osiedla, nie rozstrzygamy czy to jest dobre, czy złe – wyjaśnia Janowski.

Mity i fałszywe informacje

Na temat tego, że 5G nie jest szkodliwe, w ubiegłym roku pojawił się artykuł na stronie gov.pl (Serwis Rzeczypospolitej Polskiej). Obalono w nim mity powtarzane na temat nowoczesnych masztów. Wśród rozpowszechnianych, fałszywych informacji wymieniono: szkodliwość dla zdrowia człowieka, powodowanie COVID-19, że jest to broń wojskowa, że jest niebezpieczne dla ptaków, oraz że wpływa na jakość powietrza. Jako argumenty przeciwko rozpowszechnianiu takich informacji podano, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez 5G nie powoduje szkód dla zdrowia człowieka. Przestrzeganie limitów dotyczących maksymalnej ekspozycji na pole elektromagnetyczne jest obowiązkowe i wynika wprost z obowiązującego prawa. W rzeczywistości, poziom promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez 5G jest porównywalny z poziomem promieniowania emitowanego przez inne urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory i monitory.

Większość nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych na temat 5G pochodzi z mało wiarygodnych źródeł w internecie i przede wszystkim z niedoinformowania. Mity te nie mają podstaw naukowych.

czytaj także – Zmiany na ul. Śniadeckich. Będzie wąsko | wPoznaniu.pl

źródło- Mity na temat 5G. Czego dotyczą i skąd się biorą? – 5G: sieci telekomunikacyjne nowej generacji – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

2

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl