Nie żyje zdobywca Oscara – Jan A.P. Kaczmarek. Miał 71 lat

Zmarł wybitny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Informację o śmierci 71-latka podała jego żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej.

„Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej” – czytamy w oświadczeniu.

Jan A.P. Kaczmarek

Kompozytor urodził się w Koninie. Napisał muzykę do ponad 70 filmów, a za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” z Johnnym Deppem w roli głównej otrzymał w 2005 r. Oscara. 24 kwietnia 2005 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina.

Twórca festiwalu Transatlantyk. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023 za osiągnięcia życia.

Cierpiał na rzadkie schorzenie neurologiczne (MSA) tzw. zanik wieloukładowy. Choroba utrudniała mu codzienne czynności, w tym poruszanie się. Polska Fundacja Muzyczna prowadziła zbiórkę na pokrycie olbrzymich kosztów związanych z leczeniem kompozytora. Artysta leczył się od maja 2023 roku. Opieka, sprzęt i terapia kosztowała ponad 30 tys. zł. Artystą zajmowała się żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, która zrezygnowała z zawodu (dekoratorka wnętrz). Opiekowała się też ich 8-letnim synem.

Czytaj codziennie newsy na: wPoznaniu.pl.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl