Nie masz ogródka a chcesz być ogrodnikiem? Miasto zaprasza na Wildę

Dzieci zyskają przestrzeń do zabawy i nauki, a mieszkańcy Wildy miejsce, w którym będą mogli odpocząć wśród zieleni. Wszystko za sprawą Ogrodu Otwartego, który powstaje w sąsiedztwie Przedszkola nr 42, przy ulicy Prądzyńskiego.

fot. UMP – otwarcie ogrodu

– Cieszę się, że możemy spotkać się na Wildzie i być świadkami powstania w naszym mieście innowacyjnego Ogrodu Otwartego – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Miejsce to powstało z inicjatywy lokalnej, przy zaangażowaniu społeczności przedszkola, rodziców i Rady Osiedla Wilda. To pokłosie międzynarodowego projektu, które miasto Poznań realizowało wspólnie z Berlinem.

Ogród to po części projekt badawczy dla dzieci z przedszkola. Miejsce, w którym w bezpiecznych warunkach mogą obserwować, robić doświadczenia i eksperymentować. Będą tam sadzić rośliny, a następnie samodzielnie o nie dbać. Mają tam powstać także domki dla owadów, kuchnia błotna i kompostownik.

Ogród przedszkolny ma powierzchnię 3 600 mkw. Na jego terenie rosną starodrzewa (drzewa, których wiek przekroczył 100 lat, o średniej pierścienicy powyżej 50 cm). Dodatkowo, wydzielono fragment o powierzchni ok. 350 mkw., który został udostępniony mieszkańcom w formie Ogrodu Otwartego.

W sezonie zimowym ogród będzie dostępny w godzinach pracy przedszkola, a w sezonie letnim (od poniedziałku do piątku, od maja do września) aż do godz. 20. W weekendy będzie on otwierany na indywidualną prośbę mieszkańców. Projekt ma na razie charakter pilotażowy. W zależności od zainteresowania jego dostępność i sposób funkcjonowania mogą zostać poszerzone.

Ogród zostanie udostępniony mieszkańcom dokładnie za miesiąc. W kwietniu, maju i czerwcu będą tam odbywać się weekendowe warsztaty, np. wspólne sadzenie rabat, budowa domków dla owadów, kuchni błotnej itp. Projekt jest realizowany przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta (UMP) we współpracy z Przedszkolem nr 42. Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z budżetu Miasta Poznania.

(ra)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl