Nie będzie mandatów? Ogólnopolski protest policji

NSZZ Policjantów podjął decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, dołączyli do niej również wielkopolscy funkcjonariusze. Dzisiaj mundurowi pojawili się na pikiecie w Warszawie innym elementem akcji jest wystawianie pouczeń zamiast mandatów.  

ZWIĄZKOWCY ALARMUJĄ

Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Policjantów w październiku powołał komitet protestacyjny. Zdaniem związkowców sytuacja zawodowa polskich funkcjonariuszy jest dramatyczna. Wielu z nich rozważa odejście z służby a według wewnętrznych danych jednostek kadrowych ta liczba wciąż rośnie. 

POUCZENIA ZAMIAST MANDATÓW

W ramach akcji, która rozpoczęła się 1 listopada policjanci mają wystawiać pouczenia zamiast mandatów a na komendach policji w całym kraju pojawiają się flagi związkowe. Ważnym wydarzeniem protestu jest pikieta, która rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 11.30 przed budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Na zgromadzeniu pojawiło się wielu policjantów, również z Wielkopolski. Wspierali ich również przedstawiciele innych służb w tym straży pożarnej. Przedstawiciele NSZZ Policjantów zapewniają jednak, że akcja nie wpłynie na bezpieczeństwo obywateli.  

Policjanci, którzy pojechali do Warszawy, nie byli w dniu dzisiejszym na służbie, skorzystali ze swoich dni wolnych. Akcja nie wpływa więc w żaden sposób na bezpieczeństwo i działanie Policji. – wyjaśniał młodszy inspektor Andrzej Szary z wielkopolskiego oddziału NSZZ Policjantów, który dzisiaj również znajdował się na pikiecie w Warszawie. 

20 PROCENT PODWYŻKI

Funkcjonariusze służb mundurowych oczekują między innymi, że rząd podniesie wynagrodzenia o 20 procent od przyszłego roku. Zaznaczają, że pomimo kryzysu państwo nie może oszczędzać na wypłatach funkcjonariuszy, ponieważ może się to przełożyć na bezpieczeństwo.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl