Nie będzie konkursu na nowy projekt Dworca Głównego, by przyspieszyć jego remont

Dworzec Poznań Główny od lat mieści się w galerii handlowej Avenida. Jednak ze względu na niefunkcjonalność, miasto wraz z PKP S.A. chce go przebudować. Z tej okazji miał odbyć się konkurs architektoniczny, ale spółka zaproponowała ograniczenie jego zakresu, by przyspieszyć przebieg prac.

Dworzec Poznań Główny to druga największa stacja kolejowa w Polsce. Mimo tego perony umieszczone pod galerią handlową oraz stary budynek dworca sprawiają, że miejsce nie do końca spełnia swoją rolę. Właśnie dlatego miasto wraz ze spółką PKP S.A. prowadzi rozmowy w sprawie zawarcia porozumienia. Jak dowiedział się portal transport-publiczny.pl, PKP zaproponowało rezygnację z konkursu architektonicznego mającego objąć nowy budynek poznańskiego dworca. Pomoże to przyspieszyć ewentualny remont oraz zaoszczędzić pieniądze.

Zakres konkursu zostałby ograniczony do placu dworcowego. Projekt budynku opierałby się natomiast na założeniach konserwatorskich, urbanistycznych oraz konsultacjach społecznych. Miasto wraz ze spółką wypracowałoby ostateczną koncepcję. Kolejarze udostępnią ją jednak dopiero po podpisaniu niezbędnego porozumienia. Dzięki niemu obie strony będą mogły przeprowadzić konsultacje społeczne lub warsztaty kreatywne oraz wzajemnie zaakceptować projekt. Dla miasta oznacza to przyjęcie założeń PKP S.A. w sprawie budynku dworca, a dla kolejarzy – przystanie na pomysły samorządu w sprawie placu dworcowego. Wspominany wcześniej konkurs architektoniczny odbyłby się na mniejszą skalę, obejmując prace na placu oraz na ulicy Dworcowej.

Prezydent Miasta zgodził się na pomysł wyboru wykonawcy w trybie przetargu wraz z konsultacjami społecznymi – informuje portal transport-publiczny.pl. Jacek Jaśkowiak wyraził także chęć udziału w rozmowach, lecz ich termin nie został jeszcze ustalony. Według miasta w dyskusji powinien uczestniczyć zarządca zarządca poznańskiej stacji, czyli PKP PLK.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl