Nazywało się „Tęcza”, ale wcale nie wyświetlało filmów LGBTQ+. Jedyne w Polsce kino na ogródkach działkowych

Wejście do niego zdobił siedmiobarwny neon. Dziś tak pewnie byłby udekorowany klub LGBTQ+, a nie skromne i jedyne w Polsce kino wyświetlające filmy na działkach. Gdzie? Na Wildzie.

Darek wraz z mamą Danutą po raz pierwszy w życiu obejrzał tu Gwieznde Wojny. Było to jeszcze w latach 80. Nie było to żadne kino letnie, ani tym bardziej tymczasowe. Charakterystyczny długi budynek ze spadzistym dachem, mieścił najprawdziwsze i całkiem profesjonalne kino. Korzystali z niego działkowicze, ale i pracownicy pobliskiego „Ceglorza”. Prawdopodobnie to właśnie oni wskrzesili po wojnie na działkach, działający od lat. XX wieku kintop. Tak starzy poznaniacy mawiali kiedyś gwarowo na dzisiejsze kino. Kino „Tęcza” mieściło się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Maksymiliana Jackowskiego przy ulicy Wspólnej. Zamknięto je w latach 90. Ubiegłego wieku.

Kino „Tęcza” na Wildzie. Kto je jeszcze pamięta?

Skąd to wszystko wiemy? Z podcastu, którego można posłuchać tutaj

O kinie, codzienności działkowców i latach 80. w podcaście opowiadają Darek i jego mama Danuta, była pracowniczka kina Tęcza, a także działkowcy i mieszkańcy Wildy.

To niesamowita podróż w czasie do siermiężnych, ale jak i niezwykle klimatycznych z perspektywy dzisiejszego słuchacza lat 80. Zabiera nas w nią Tomasz Szwałek, animator i organizator społeczności lokalnej na poznańskiej Wildzie.

Podcast „Kino Tęcza” powstał w ramach IV edycji programu Centrum Archiwistyki Społecznej „Małe ojczyzny”, który wspiera dokumentowanie mało znanych historii lokalnych.

Kto chciałby poznać więcej takich historii, będzie miał ku temu sposobność

Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa zapraszają wszystkich już 25 maja do odkrywania tej i innych lokalnych opowieści. Podczas wydarzenia „Na końcu tęczy”, zainspirowanego historią kina, odbędą się spacer po osiedlu Wilda, spotkanie z autorem podcastu i plenerowy pokaz filmu. Odbędzie się on tuż obok miejsca, w którym istniało kino „Tęcza”. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Na zdjęciu Tomasz Szwałek – autor podcastu, fot. Centrum Archiwistyki Społecznej

Czytaj też: Jacek Jaśkowiak: „Pokażmy, jaki Poznań jest piękny”. Czym najpierw zajmie się prezydent?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl