Narodowcy po raz drugi zorganizowali marsz upamiętniający powstańców. W tym roku pod hasłem „Dumni z pochodzenia”. Wydarzenie odbędzie się w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Marsz Powstania Wielkopolskiego
Rocznica Powstania Wielkopolskiego ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Poznania, symbolizując walkę o niepodległość Polski w latach 1918-1919. Bohaterstwo mieszkańców przyczyniło się do przyłączenia Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej. Dla Poznaniaków to istotne święto, upamiętniające ofiary i poświęcenie bohaterów z tamtych dni.
Organizują narodowcy
– W tamtym roku marsz zgromadził ponad tysiąc uczestników, którzy nieśli flagi i około 200 zdjęć powstańców. Teraz chcielibyśmy powtórzyć to wydarzenie – informowali organizatorzy.
W środę, 27 grudnia o godz. 18.00 uroczysty marsz ma ruszyć spod Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Jego trasa przebiegać ma przez ul. Niezłomnych i ul. Ratajczaka. Wydarzenie zakończy się pod hotelem Bazar, który jest historycznym miejscem.
Hotel Bazar
Pod hotelem Bazar 105 lat temu, 27 grudnia 1918 roku, Jan Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie w Poznaniu. Uznaje się je za symboliczny początek zrywu Wielkopolan. Powstanie miało na celu uwolnienie regionu spod okupacji i przyłączenie go do odrodzonej Polski. Przemówienie Paderewskiego stanowiło inspirację dla mieszkańców Poznania do aktywnego zaangażowania się w walkę o niepodległość. Przyczyniło się również do symbolicznego rozpoczęcia powstania.
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
-Tradycyjnie, w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 organizuje w Poznaniu centralne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – poinformowało miasto Poznań.
Program
11.30 – Złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan Uroczystość rozpocznie się od złożenia kwiatów na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, co stanowi hołd dla ważnych postaci związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Złożenie kwiatów przy tablicach:
- Tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka,
- Tablicy pamiątkowej Dowódców Powstania Wielkopolskiego,
- Tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego,
- Tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.
Ze względu na remont pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich, w tym roku nie odbędzie się składania kwiatów przy tym konkretnym pomniku.
12.30 – Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości wezmą udział w mszy świętej w poznańskiej Farze, która zostanie odprawiona w intencji Powstańców Wielkopolskich.
16.40 – Centrale uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich Główny punkt programu obejmuje centralne uroczystości oraz ceremonię złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, podkreślając tym samym szacunek i pamięć dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego.