Kontrowersyjny ks. Michał Woźnicki wydalony. Nie może nosić już sutanny

Ks. Michał Woźnicki, były salezjanin i członek Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego Św. Jana Bosko został wydalony ze stanu duchownego Kościoła Katolickiego. Decyzję o ekskomunice ogłosiła Inspektoria Wrocławska. Podkreślono szkodliwość działań księdza, który nie tylko nie respektował dekretu Dykasterii Nauki Wiary, ale również szkodził Kościołowi.

Ojciec Święty Franciszek podjął decyzję o wydaleniu ks. Michała Woźnickiego ze stanu duchownego, co formalnie miało miejsce 25 września 2023 roku. Ta radykalna kara oznacza, że duchowny nie jest już częścią Kościoła Katolickiego.

Przypominamy, że ks. Woźnicki słynie z kontrowersyjnych i wulgarnych wypowiedzi. Poznańskiego sędziego nazwał żulem, o poznaniankach powiedział, że się tak ubierają, że nie da się na to patrzeć, polską lekkoatletkę Ewę Swobodę określił mianem potwora, ponieważ ma tatuaże i kolczyki, zwyzywał też policjantkę na komisariacie, nazywając ją „ladacznicą”. Tego typu historii i wypowiedzi było o wiele więcej.

Ks. Woźnicki został ekskomunikowany za przestępstwo schizmy, czyli odmowę uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego i brak pozostawania we wspólnocie z wiernymi uznającymi to zwierzchnictwo. To poważne oskarżenie poskutkowało izolacją ze strony Kościoła.

Zgodnie z kan. 292 Kodeksu Prawa Kanonicznego ks. Michał Woźnicki utracił wszelkie uprawnienia właściwe stanowi duchownemu. Nie tylko nie może już sprawować funkcji kapłańskich, ale także nie wolno mu nosić stroju duchownego czy pełnić funkcji związanych z nauczaniem teologii.

Decyzja Ojca Świętego jest ostateczna, a sam ksiądz Woźnicki nie ma możliwości skierowania przeciwko niej apelacji czy rekursu. To oznacza, że ekskomunika i utrata stanu duchownego są nieodwołalne.

W związku z utratą stanu duchownego wszelkie działania, wypowiedzi czy opinie ks. Michała Woźnickiego są jego prywatną sprawą, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Społeczność katolicką poproszono, aby nie łączyć jego działań z salezjanami czy innymi instytucjami Kościoła Katolickiego.

– Prosimy również wiernych, którzy w jakikolwiek sposób mogą mieć kontakt z osobą ks. Michała Woźnickiego, aby nie uczestniczyli w żadnych aktywnościach prowadzonych przez niego i mających znamiona kultu, a także, aby nie śledzili jego działalności w przestrzeni internetu. Ks. Michał Woźnicki pozostaje obecnie poza wspólnotą Kościoła Katolickiego – informuje ks. Jerzy Babiak sdb, rzecznik prasowy inspektorii.

Petycja mieszkańców Baranowa. Chcą, by gmina podjęła działania prawne wobec księdza Woźnickiego
Ksiądz Woźnicki (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Czytaj też: Sanepid zaczął przedświąteczne kontrole. Sprawdził też jarmark świąteczny w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl