Najwyższy wieżowiec w Poznaniu prawie gotowy. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

Po długotrwałych pracach montażowych, najwyższy budynek w Poznaniu, AND2 zbliża się do końca swojej budowy. Trwa już tylko montaż elewacji wykonanej ze szkła i aluminium bez zewnętrznych rusztowań.

Budowa wieżowca AND2 na Placu Andersa w Poznaniu zbliża się do etapu końcowego. Kończy się montaż jego elewacji. Elewacja, wykonana ze szkła i aluminium, jest efektem współpracy Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich oraz firmy DEFOR, inwestora projektu. Zastosowane semistrukturalne ściany kurtynowe sprawiają, że fasada prezentuje się jako jednolita tafla szkła, eliminując widoczność z zewnątrz elementów łącznikowych, takich jak szprosy i belki.

Proces montażu i produkcji

Montaż elewacji był poprzedzony etapem projektowania, który obejmował wykonanie wzoru elewacji w skali 1:1. Wzór ten został zatwierdzony przez inwestora i architektów przed przystąpieniem do produkcji poszczególnych segmentów fasady. Elementy elewacji, produkowane w zakładzie w Śremie, składają się z trzech warstw szkła w aluminiowych ramach. Montaż fasady odbywał się bez użycia zewnętrznych rusztowań, co było możliwe dzięki semistrukturalnej konstrukcji ścian kurtynowych.

Kolejne etapy inwestycji

Po zakończeniu montażu elewacji, następnymi etapami inwestycji będą prace instalacyjne oraz roboty wykończeniowe wewnątrz biurowca. Zaplanowano oddanie AND2 do użytku w 2025 roku. Biurowiec, oferujący 40 000 mkw. powierzchni biurowej, stanie się najnowocześniejszym obiektem tego typu w Poznaniu.

AND2 ma stać się nową wizytówką Poznania, ale także przyjazną dla środowiska przestrzenią. Fasada budynku wykonana ze szkła funkcyjnego ogranicza ilość przepuszczanego światła. Zmniejsza jednocześnie nagrzewanie się pomieszczeń i zużycie energii na ich chłodzenie. Na części fasady południowej planowane jest także zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Te mają ograniczyć emisję CO2 o około 42 000 kg rocznie.

AND2 (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Rebranding nazwy

Efekt rebrandingu AND2 to szereg korzyści w obszarze komunikacji z naszymi partnerami biznesowymi, społecznością lokalną i na arenie międzynarodowej. Nowa tożsamość marki umożliwia skuteczniejsze dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

– Zdecydowaliśmy się odświeżyć wizerunek naszego flagowego biurowca, aby podkreślić standardy techniczne oraz wartości, jakimi kierujemy się od początku realizacji tej inwestycji. Nowy branding budynku to także odpowiedź na potrzeby młodszych pokoleń, które będą pracować w naszych przestrzeniach, a które są wrażliwe na wartości marki i mają potrzebę budowania z nią relacji. Mimo że zabudowa placu Andersa trwa od 25 lat, chcemy być nowocześni nie tylko w ramach wykorzystywanych technologii inżynieryjnych, ale także w sposobie tworzenia i przedstawiania AND2 – mówił Adam Trybusz Prezes Zarządu Andersia Property Sp. z o.o.

Wieżowiec prawie gotowy (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Wmurowanie kamienia węgielnego. Tu będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl