Najdłuższa możliwa podróż kolejowa przebiega przez Poznań

Stolica Wielkopolski znalazła się na trasie kolejowej pomiędzy Portugalią a Singapurem. Podróż z zachodu Europy na południowo-wschodni kraniec Azji zajmuje minimum 21 dni.

fot. htGoSEVe / Reedit

REKORDOWA TRASA

Podróżni, którzy chcą odbyć najdłuższą możliwą podróż koleją, będą odwiedzać Poznań. Dzięki budowie linii kolejowej w Laosie, obecnie najdłuższe na świecie połączenie kolejowe prowadzi z Lagos na południu Portugalii do Singapuru. Rekord poprzednio należał do relacji Londyn – Singapur.

Nowa najdłuższa trasa przebiega przez 13 krajów, wśród których znajduje się Polska. Łącza długość torów jakie pokonają pociągi to niemal 19 tysięcy kilometrów, niewiele mniej niż połowa obwodu Ziemi. Na trasie znalazło się kilka polskich miast, w tym Poznań i Warszawa.

ILE TRWA PODRÓŻ?

Chociaż same przejazdy pociągami zajmują nieco ponad pełnych 12 dni, to w rzeczywistości podróż jest znacznie dłuższa. Pasażerowie, którzy chcą przemieścić się z Portugalii do Singapuru, muszą korzystać z przesiadek, a pokonywanie granic poszczególnych państw wymaga odpraw i uzyskania wiz. Niezbędne będą również noclegi na trasie.

NIEŁATWA WYPRAWA

Jeden z internautów zamieścił na portalu Reddit przykładową symulację podróży. Według wpisu na pokonanie trasy potrzeba przynajmniej 21 dni. Do tego zaznacza, że aby podróż była możliwa, należy się do niej odpowiednio przygotować. Część przejazdu odbywa się na trasie słynnej kolei Transsyberyjskiej, która kursuje co dwa tygodnie. Obecnie w Azji wciąż wiele krajów wciąż ma obostrzenia związane z pandemią, które znacznie utrudniają przemieszczenie się przez granicę.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl