Materiał partnera

Nadwaga i otyłość epidemią XXI wieku

Nadmierna masa ciała to problem coraz większej liczby osób, co wiąże się przede wszystkim z nieodpowiednią dietą obfitującą w niezdrowe przekąski oraz dania typu fast food. Zgodnie z najnowszym badaniem Europejskiego Urzędu Statystycznego niemal 53% populacji europejskiej w 2019 roku zmagało się z nadwagą, natomiast ok. 17% chorowało na otyłość. Problem ten niestety z roku na rok narasta, co nie wróży dobrze na przyszłość. Co warto zatem wiedzieć o otyłości i w jaki sposób można jej zapobiec?

Czym jest otyłość?

Otyłość to przewlekła choroba cywilizacyjna, która nieleczona może niestety doprowadzić do pojawienia się poważnych powikłań. Odznacza się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej z powodu dodatniego bilansu energetycznego. Chodzi tutaj o przewagę energetyczną, która pobierana jest z pożywienia nad energią, którą nasz organizm wykorzystuje na przemianę materii. Otyłość niestety pogarsza jakość naszego życia, przyczyniając się do powstawania zaburzeń lipidowych, insulinooporności, czy też pojawiania się cukrzycy, skracając tym samym życie.

W jaki sposób możemy rozpoznać otyłość?

Otyłość w dzisiejszych czasach rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie wskaźnika masy ciała, w skrócie BMI (body mass index), który można obliczyć poprzez podzielenie masy ciała przez jego wysokość do kwadratu. Kiedy mamy zatem do czynienia z otyłością? Wtedy, gdy wspomniany indeks przekroczy liczbę 30. Otyłość można również rozpoznać poprzez pomiar tkanki tłuszczowej znajdującej się w naszym organizmie. W sytuacji, gdy odsetek tkanki tłuszczowej u kobiet wynosi 35% a u mężczyzn 25%, to wówczas mamy do czynienia z otyłością.

Jakie są przyczyny otyłości?

Wśród czynników przyczyniających się do wystąpienia otyłości możemy wyróżnić przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, a także czynniki środowiskowe, które związane są z naszym codziennym życiem. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • niewłaściwą dietę (spożywanie pokarmów o wysokiej kaloryczności i dużej zawartości tłuszczu);
  • częste spożywanie produktów typu fast food;
  • picie zbyt dużej ilości słodkich napojów;
  • zbyt małe spożycie warzyw i owoców;
  • brak śniadań;
  • obfite i późne kolacje;
  • złe proporcje pomiędzy określonymi produktami spożywczymi),
  • niską aktywność fizyczna lub jej całkowity brak;
  • przewlekły stres;
  • życie w ciągłym biegu.

Jak można zapobiegać otyłości?

Najważniejszym sposobem na zapobieganie otyłości jest całkowita zmiana swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie w codzienne życie większej ilości ruchu. Osoby zmagające się z otyłością spożywają posiłki w nieodpowiednich proporcjach oraz o nieregularnych porach, co niestety przyczynia się do pogłębiania problemu. Ważne jest zatem to, aby każdego dnia spożywać pięć posiłków w równych odstępach czasowych, eliminując z diety słodycze, słone przekąski, tłuste mięsa, produkty typu fast food, a także gazowane napoje. W ich miejsce należy wprowadzić sporą ilość świeżych warzyw i nieco mniej owoców, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał i mięsa, tłuste ryby, herbatki ziołowe, a także niegazowaną wodę. Oprócz diety bardzo ważna jest również aktywność fizyczna, którą można uprawiać nie tylko na siłowni, ale również w domu czy w parku. Jazdę samochodem warto zastąpić jazdą na rowerze, a zamiast korzystać z windy, warto wybrać schody. Wśród innych polecanych aktywności warto również wymienić pływanie, jazdę na rolkach, spacery, a także korzystanie z miejskich siłowni znajdujących się na świeżym powietrzu.

Źródło: MediDieta, dostawca cateringu dietetycznego we Wrocławiu  (https://medidieta.pl/catering-dietetyczny-wroclaw/)

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl