Nad Maltą powstanie ekskluzywny hotel

W sąsiedztwie Term Maltańskich oraz malowniczego Jeziora Maltańskiego w Poznaniu powstanie nowoczesna zabudowa hotelowa o nazwie „Matla View”. Projekt obejmuje pięć nowoczesnych budynków, w których znajdzie się 170 luksusowych apartamentów oraz hotel.

„Malta View” to projekt, który położony jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Poznania, bezpośrednio przy Jeziorze Maltańskim oraz Termach Maltańskich.

Hotel i lokale usługowe

Najważniejszym elementem tej inwestycji będzie hotel, który stanie się centralnym punktem „Malta View”. Obok niego znajdą się budynki z „lokalami usługowymi”. Pierwotnie są one przewidziane do wynajmu i korzystania w ramach systemu hotelowego. Właściciele apartamentów będą mieli możliwość uzyskiwania dochodów z wynajmu nieruchomości dzięki współpracy z międzynarodową siecią hotelową.

Niektórzy mieszkańcy Poznania wyrażali obawy co do przeznaczenia działki, która pierwotnie miała służyć celom rekreacyjnym i turystycznym. Zdaniem niektórych mieszkańców, miasto sprzedało ją za niską cenę, a deweloper może osiągnąć ogromny zysk. Jednak deweloper stwierdza, że to projekt hotelowy, a nie osiedle mieszkaniowe. Istnieje również kwestia związana z tym, że lokale usługowe nie mogą być zamieniane na stałe miejsca zamieszkania.

Historia działki nad Maltą

Historia dużej działki przy Termach Maltańskich w Poznaniu sięga 2012 roku, kiedy to spółka PBG planowała wybudować na tym terenie luksusowy hotel Hilton Garden Inn. Projekt zakładał 168 pokoi i sale konferencyjne na kilkaset osób. Niemniej jednak, mimo wydanego pozwolenia na budowę, prace nigdy nie ruszyły, a inwestycja pozostawała w martwym punkcie przez wiele lat.

W międzyczasie pojawił się także inny pomysł na zagospodarowanie tego terenu – budowa kliniki rehabilitacyjno-ortopedycznej. Radni miejscy wyrazili pozytywną opinię na ten temat, ale napotkano trudności związane z planami zagospodarowania przestrzennego.

W lipcu 2023 roku działka ponownie wzbudziła zainteresowanie, kiedy pojawiło się ogrodzenie, a na tablicy informacyjnej znalazły się informacje o nowym inwestorze – spółce Malta Apartamenty.

W przeszłości pojawił się również kontrowersyjny plan dotyczący przebudowy zamkniętej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych na Malcie, gdzie inwestor chciał stworzyć ekskluzywny akademik z opcją wykupu mieszkań, jednak projekt wstrzymał powiatowy inspektor budowlany po protestach mieszkańców osiedla Warszawskiego.

Czytaj też: Coraz więcej kostki na Starym Rynku. Jak to wygląda? [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl