Na przystankach w Poznaniu rosną rośliny

W Poznaniu powstał pierwszy w Polsce system zielonych dachów na wiatach przystankowych. Projekt ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędne w oczyszczaniu powietrza w mieście.

Dach rozchodnikowy, który pokrywa eko wiatę, to 9 metrów kwadratowych zieleni w mieście, które pozwalają na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniżają zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbują 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniżają temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo mając długi okres kwitnienia są przyjazne m.in. dla pszczół – informuje Małgorzata Lamperska z Grupy MTP.

Docelowo w Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach. Na razie zielone są wiaty na przystankach przy Placu Bernardyńskim,  Rynku Łazarskim, HCP i ul. Małe Garbary. Zielonymi przystankami zarządza Grupa MTP, operatorem jest firma AMS.

fot. zielony przystanek przy pl. Bernardyński/ źródło : materiały prasowe Grupy MTP

 

fot. zielony przystanek/ źródło : materiały prasowe Grupy MTP

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl