Na MTP powstanie Poznań CityLab. Podpisano list intencyjny

W przyszłym roku w stolicy Wielkopolski otwarty zostanie Poznań CityLab. To miejskie laboratorium innowacji, w którym rozwijane będą projekty oparte o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe.

W Poznań CityLab opracowywane będą rozwiązania wspierające procesy administracyjne oraz dostarczające mieszkańcom nowoczesnych usług cyfrowych.

– Chcemy stworzyć przestrzeń, która będzie służyła weryfikacji pomysłów i testowaniu rozwiązań opartych o wschodzące technologie, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, big data, internet rzeczy oraz blockchain – powiedział Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. smart city. – CityLab będzie pełnił wiele funkcji. Ma być bankiem wiedzy, katalizatorem zmian, a także miejsce dostarczającym inspiracji, narzędzi i metod działań do rozwoju projektów z zakresu smart city dla mieszkańców, miasta i naszych partnerów – dodał.

W CityLab realizowane będą przedsięwzięcia, takie jak laboratorium innowacji, które zaoferuje wsparcie we wprowadzaniu i pilotowaniu projektów cyfrowych, a także w którym rozwijane będą szeroko dostępne narzędzia.

Poznań CityLab znajdować się będzie na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP). Otwarcie zaplanowano na 2025 r.

Współpraca w dziedzinie sztucznej inteligencji

W czwartek w Centrum Szyfrów Enigma podpisano list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa, w tym rozwoju CityLab.

Sygnatariuszami dokumentu są: Miasto Poznań, Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Fundacja In_Spire.

Celem współpracy jest, aby Poznań stał się wiodącym miastem w przeprowadzeniu transformacji cyfrowej. W jej ramach partnerzy będą wspólnie realizować projekty – w tym także krajowe czy międzynarodowe – oparte o sztuczna inteligencję, które mogą stać się wzorcem dla innych miast. Ponadto będą szukać innowacyjnych rozwiązań opartych o najnowsze technologie.

Data podpisania listu nie jest przypadkowa. 25 stycznia to Dzień Kryptologii, ustanowiony w 2007 r. przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Upamiętnia on rocznicę złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, czego dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. To właśnie oni w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932 stawiali pierwsze kroki w dekryptażu Enigmy.

Zobacz też: Dawna synagoga trafi do rejestru zabytków? „Wydano pozytywną opinię”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl