Na Łazarzu otwarto wystawę o marszałku Fochu

Wystawa na 14 planszach opowiada o francuskim dowódcy i jego wizycie nad Wisłą w 1923 roku.

Wystawę otwarto z okazji setnej rocznicy podróży Focha do Polski. Francuski dowódca był znany jako sprzymierzeniec odradzającego się po zaborach kraju. W lutym 1919 roku wymusił na Niemcach wstrzymanie kontrofensywy przeciwko powstańcom wielkopolskim, czym doprowadził do zawarcia rozejmu w Trewirze.  

– To miejsce jest nieprzypadkowe. Tuż obok otaczających nas kamienic przebiega jedna z najważniejszych ulic naszego miasta, ulica Głogowska. Ponad 70 lat temu nosiła ona imię marszałka Ferdinanda Focha – człowieka, dzięki któremu dzisiaj się tu spotykamy, świętując setną rocznicę jego historycznej wizyty w Poznaniu. To właśnie on, dzięki swoim decyzjom stał się przyjacielem Polaków, przyczyniając się znacząco do tego, że Powstanie Wielkopolskie stało się nie tylko niepodległościowym zrywem, a sprawą międzynarodową – powiedział podczas otwarcia wystawy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wystawa „Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce” składa się z 14 plansz, które opisują dokonania francuskiego dowódcy oraz jego wizytę m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lwowie i Krakowie. Ekspozycja jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, które pochodzą z albumu odnalezionego w „Archives nationales de France” przez autora wystawy. Ekspozycję można oglądać do 5 czerwca na rynku Łazarskim.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl