Można już składać wnioski o 500+. Sprawdź, jak

Choć według szacunków ekspertów 500+ to już nawet “140 -“, rodzice wciąż chętnie korzystają z rządowego świadczenia. Wnioski o przyznanie środków można składać już teraz. Trzeba się jednak pospieszyć, bo czas jest ograniczony.

JUŻ MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI

Osoby, które wychowują dzieci, mogą korzystać z rządowego programu Rodzina 500+. W ramach niego otrzymują one z publicznych pieniędzy co miesiąc 500 złotych. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia. Od lipca 2019 roku przy jego przyznawaniu nie bierze się pod uwagę dochodu rodziny. Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał środki, każdego roku należy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Można to zrobić już teraz, a czas mija 30 kwietnia. Jeśli rodzic nie złoży wniosku do tego czasu, nie utrzyma płynności wypłacanych środków. Najszybciej otrzyma je dopiero w kolejnym miesiącu.

JAK ZŁOŻYĆ?

Wniosek można złożyć tylko zdalnie za pomocą trzech platform. Pierwszą z nich jest portal informacyjno-usługowy Emp@tia. Wniosek można również złożyć poprzez bankowość elektroniczną. Do tego potrzebny jest numer PESEL. Można to także zrobić za pomocą platformy PUE ZUS. Jeśli rodzic nie ma na niej profilu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy konto na podstawie danych z wniosku.

140 –

Jak się jednak okazuje, 500 plus straciło już swoją początkową wartość. Wszystko przez szalejącą inflację. Według szacunków siła nabywcza świadczenia na przestrzeni 6,5 roku, od kiedy zostało wprowadzone, spadła o nawet 140 złotych i wynosi 360 złotych. Na razie jednak PiS nie ma w planach waloryzacji świadczenia.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl