Cyberprzestępcy podszywają się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Oszuści stworzyli fałszywą stronę, do złudzenia przypominającą tą prawdziwą Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zamieścili na niej plik, dzięki któremu mogą zyskać dostęp do konta bankowego ofiary. Czujność internautów powinny jednak wzbudzić m.in. błędy w pisowni.

NOWY SPOSÓB

Internetowi oszuści wymyślili nowy sposób na kradzież pieniędzy. Stworzyli oni stronę do złudzenia przypominającą witrynę Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Na niej znaleźć można komunikat sugerujący pobranie przygotowanego przez CBZC oprogramowania do wykrywania wirusów.

PODEJRZANY PLIK

Umieszczony został tam plik z rozszerzeniem .bat, który sugeruje, że może on zawierać szkodliwe oprogramowanie. Jak podkreślają funkcjonariusze, jest kilka szczegółów, po których można rozpoznać, że strona jest fałszywa. W informacji występują błędy w pisowni, a także podany jest niewłaściwy adres mailowy.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ

Adres strony internetowej również powinien wzbudzać podejrzenia internautów. Poprzedzony jest fałszywą frazą: troadsecow.com. Co więcej, komunikat podpisany jest słowami “dziękuję za współpracę”. Policjanci przypominają, że nie udostępniają żadnego oprogramowania do diagnostyki systemu operacyjnego.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl