Molestowanie w Kościele – jak reagują biskupi w Poznaniu?

Raport fundacji Nie Lękajcie Się pokazuje jak biskupi reagowali na informację o wykorzystywaniu seksualnym. Raport opisuje także duchownych z Poznania.

Fundacja Nie Lękajcie Się przygotowała swój raport dla papieża Franciszka. Aktywistom walczącym z pedofilami-duchownymi w Polsce, udało się z papieżem spotkać i przekazać pismo. Dokument zawiera informację o przypadkach tuszowania pedofilii, niereagowania na nią, lub samych biskupów popełniających przestępstwa seksualne.

 J. Scheuring-Wielgus ‏

Źródło:J. Scheuring-Wielgus/Twitter

W raporcie odnajdujemy księży związanych z Poznaniem. Sprawozdanie zaczyna się od tego jak abp. Stanisław Gądecki zareagował na wezwanie z Watykanu, by spotkać się z ofiarami księży pedofilów. Przewodniczący Episkopatu i metropolita poznański nie spotkał się z jedyną organizacją, która reprezentuje prawa ofiar ksieży-pedofilów. Początkowo arcybiskup zaplanował takie spotkanie, ale następnie je odwołał. Autorzy raportu przywołują też kontrowersyjną wypowiedź arcybiskupa dotyczącą pedofilii w Kościele:

Świat nie kończy się na grzechu, że jest coś ważniejszego aniżeli grzech, że istnieje odkupienie i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego – mówił abp. S.Gądecki

Autorzy raportu opisują także losy abp. Juliusza Peatza, który nadal uczestniczy w wydarzeniach religijnych, mimo zakazu Watykanu. Ostatnio 24 stycznia 2019 roku koncelebrował w katedrze msze za zmarłego księdza Mariana Lewandowskiego. Oskarżany o molestowanie kleryków Peatz koncelebrował te msze wraz z abp. Gądeckim, biskupem Balcerkiem i biskupem Brylem. Od 2013 roku Peatz ma zakaz udziału w wydarzeniach kościelnych. Autorzy raportu zarzucają polskiemu Episkopatowi nie respektowanie zaleceń Watykanu.

Abp. Marek Jędraszewski, wieloletni biskup poznański, obecnie arcybiskup Krakowa, nazywany jest w raporcie „najbardziej aktywnym obrońcą Peatza”. Zachowanie abp. Jędraszewskiego autorzy raportu opisują tak:

Uparcie ignorował delegacje kleryków, którzy przychodzili do niego z prośbami o pomoc. Organizował też akcję podpisywania listów poparcia dla Paetza – czytamy w raporcie o abp. Jędraszewskim.

Gdy polska grupa aktywistów wręczała raport, papież Franciszek dowiedział się, że szef fundacji Nie Lękajcie Się, sam jest ofiarą księdza pedofila. Papież pocałował go w dłoń.

Raport fundacji Nie Lękajcie Się przeczytać można TUTAJ.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl