Młodzi naukowcy wyróżnieni przez Miasto

Dwunastu młodych badaczek i badaczy z Poznania otrzymało stypendia za dokonania naukowe. W ręce każdej z wyróżnionych osób trafiło po 10 tys. zł.

Nagrody wyróżnionym wręczył przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz i zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

W tym roku kapituła wybierała spośród 72 wniosków młodych osób, które na swoim koncie mają już imponujący dorobek naukowy.

– Gratuluję badaczom i badaczkom, którzy zostaną dzisiaj wyróżnieni, ale także osobom, które są dla nich naukowym wsparciem. Stypendium jest docenieniem pracy, jaką wykonują Państwo w naszym środowisku akademickim. Liczymy, że będziecie kontynuować ją na naszych poznańskich uczelniach – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania podczas uroczystego wręczenia.

Za projekty, publikacje i nie tylko

Przy wyłanianiu zwycięzców pod uwagę brane były ich osiągnięcia w projektach badawczych, publikacje w renomowanych czasopismach naukowych oraz udział w międzynarodowych konferencjach i odbyte staże naukowe.

12 wyróżnionych stypendystów reprezentuje następujące dziedziny nauki:

  • nauki inżynieryjno-techniczne,
  • nauki medyczne i nauki o zdrowiu,
  • nauki rolnicze i weterynaryjne,
  • nauki ścisłe i przyrodnicze,
  • nauki humanistyczno-społeczne.

Czterech stypendystów zgłoszonych było przez Politechnikę Poznańską, trzech przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, również trzech przez Uniwersytet Przyrodniczy, a dwie osoby przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego.  

Kogo wyróżniła kapituła?

Poniżej zamieszczamy listę tegorocznych stypendystów:

  • Karolina Dziubata-Smykowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – za osiągnięcia naukowe w dyscyplinie etnologii i antropologii kulturowej, w tym szeroko zakrojoną działalność publikacyjną, czynne uczestnictwo w licznych konferencjach naukowych, kierowanie własnym projektem badawczym, wykonawstwo w licznych projektach badawczych, działalność popularyzacyjną i organizacyjną, a także współpracę z otoczeniem społecznym.
  • Patryk Jędrzejczak (Politechnika Poznańska) – za wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie wytwarzania nowatorskich układów hybrydowych tlenek tytanu (IV)-lignina kraft oraz ich zastosowanie w roli domieszek i/lub dodatków do kompozytów cementowych oraz polimerowych.
  • Małgorzata Józkowiak (Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu) – za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie badań nad działaniem przeciwnowotworowym metylowych analogów resweratrolu, a także badań właściwości sekrecyjnych i zdolności do różnicowania się ludzkich jajnikowych komórek ziarnistych.
  • Piotr Kicki (Politechnika Poznańska) – za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji.
  • Emilia Krok (Politechnika Poznańska) – za dokonania w obszarze biofizyki błon biologicznych, w szczególności za opracowanie nowatorskiej metody otrzymywania biomimetycznych błon biologicznych zdolnych do anhydrobiozy.
  • Jakub Kurek (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) – za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk rolniczych, aktywność w publikowaniu wyników przeprowadzanych badań, uczestnictwo w wielu projektach naukowych, rozwijanie swoich kompetencji i umiejętności zawodowych poprzez wyjazdy na staże międzynarodowe, a także rozpowszechnianie efektów podejmowanych działań badawczych podczas licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.
  • Adam Maćkowiak (Politechnika Poznańska) – za wyróżniającą się międzynarodową aktywność i dorobek naukowy w zakresie elektrochemicznych urządzeń do magazynowania energii elektrycznej.
  • Yolanada Victoria Rajagukguk (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) – za znaczące osiągnięcia i wyróżniającą się działalność naukową w zakresie badań na rzecz autentyczności olejów tłoczonych na zimno, waloryzacji produktów ubocznych i wykorzystania „zielonych technologii” do wspierania wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle spożywczym.
  • Rafał Sibiak (Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu) – za osiągnięcia naukowe w zakresie nauk medycznych i cykl publikacji pt. „Rola nowych technologii w opiece nad ciężarnymi z rozpoznaną cukrzycą typu 1”.
  • Jakub Szewczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – za wyróżniającą się aktywność naukową na arenie międzynarodowej oraz dorobek naukowy w dziedzinie nauk chemicznych.
  • Hanna Turlewicz-Podbielska (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) – za badania nad epidemiologią patogenów o potencjale zoonotycznym u zwierząt towarzyszących oraz możliwością wykorzystania nowych matryc do wykrywania ważnych patogenów wirusowych świń.
  • Adrianna Woroch (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne i popularyzatorskie w dziedzinie filmoznawstwa.

Kapituła przyznała także Nagrodę Naukową Miasta Poznania. W tym roku wpłynęło 17 zgłoszeń kandydatów. Nazwisko laureata ogłoszone będzie 29 czerwca, podczas uroczystej sesji rady miasta.

Czytaj także: Kolejne remonty w centrum

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl