Mithu Sen – wystawa indyjskiej artystki w Arsenale

Indyjska artystka o światowej sławie, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy współczesnej indyjskiej sztuki – będzie mieć wystawę w Poznaniu. 

Spotkanie z artystką już dziewiątego sierpnia w Arsenale. Kuratorka jej wystawy pisze o Mithu Sen:

Mithu Sen – jedna z najbardziej znanych współczesnych artystek indyjskich – jest nieokiełznanym żywiołem. Tworzy w medium malarstwa, rysunku, rzeźby, instalacji, performansu… Jest feministką, aktywistką, bywa poetką. Kreuje obiekty i działania efemeryczne, nieustannie przy tym podróżując po całym świecie i badając różne kultury. Jej realizacje często korelują z doświadczeniem podróży do danego kraju lub miasta. Tym razem poznaniu podlegają Poznań oraz Polska, gdzie dla Galerii Miejskiej Arsenał Mithu Sen przygotowała premierowy projekt site specific.

W ramach wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu Mithu Sen (de)mitologizuje jeden z odcinków polskiego serial M jak miłość (2000–) – dodaje kuratorka. Indyjska artystką nie zna polskiego, ale wczuwa się w serialową fabułę i podkłada pod nią własny tekst, nie mając pojęcia o  polskiej kulturze i obyczajach.

Opowiada swoją historię o nas, kreując transkulturową perspektywę. To właśnie w tym odcinku – po kolizji z samochodem wiozącym kartony – ginie główna bohaterka mydlanej opery. Groteskowość śmierci Hanki Mostowiak była przedmiotem drwin wielu internatów, którzy wpuścili do sieci niezwykłą liczbę pełnych kąśliwej ironii memów. Zatem – nawet jeśli ktoś nie ogląda(ł) serialu M jak miłość – mógł słyszeć o tym konkretnym epizodzie. Jak patrzy na niego Mithu Sen?

Wernisaż wystawy 10 sierpnia o godz. 18.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl