„Minister Czarnek w sposób szkodliwy i arogancki próbuje odebrać rodzicom władzę” – politycy PO o Lex Czarnek

Wszystko wskazuje na to, że pomimo prezydenckiego weta sprzed kilku miesięcy, „lex Czarnek” wejdzie w życie. Klub radnych Platformy Obywatelskiej zabrał dziś głos w tej sprawie. Żądają także przeprosin i działań od prezesa Kaczyńskiego za niedopuszczalne komentarze podczas spotkań z wyborcami – między innymi o „dawaniu w szyję” przez Polki.

Lex Czarnek jednak wejdzie w życie

Lex Czarnek to prawo, które ma na celu wzmocnienie pozycji kuratorów oświaty oraz, w zamyśle, ułatwienie kuratorium nadzoru nad “sytuacjami patologicznymi” w szkołach. Tak jak sama postać obecnego Ministra Edukacji, ustawa budzi jednak sporo kontrowersji, a główne obawy dotyczą zbyt dużej kontroli nad placówkami oświatowymi i ich dyrektorami. Centralizacji szkół zarzuca się również uzależnienie od polityków. Choć ustawę kilka miesięcy temu zawetował prezydent Andrzej Duda, to wszystko wskazuje na to, że może ona teraz wejść w życie.

Uzależnienie od władzy to nie jedyny problem

Klub radnych Platformy Obywatelskiej podkreśla jednak, że lex Czarnek wprowadzi więcej szkód, niż korzyści. Podziela obawy, że kuratorzy zyskają zbyt dużą kontrolę, co będzie skutkować uzależnieniem od polityków.

Narracja jest taka, by do szkoły nie wchodziły organizacje, która są nie po drodze z ministrem i rządem – mówiła Paulina Stochniałek, radna Koalicji Obywatelskiej.

Dodała, że to jednak nie jedyny problem ustawy lex Czarnek.

W szkołach specjalnych i przyszpitalnych fundacje nie będą mogły prowadzić zajęć profilaktycznych i sportowych dla dzieci z niepełnosprawnościami. Nie będzie wsparcia psychologicznego, profilaktyki uzależnień czy działań antyprzemocowych – mówiła radna.

Protesty Parasolką w Kaczyńskiego

Radni podjęli też dziś temat tegorocznych spotkań prezesa Prawa i Sprawiedliwości z wyborcami. Podczas jednego z nich Jarosław Kaczyński powiedział o „dawaniu w szyję” przez Polki.

Ale jak do 25 roku życia daje w szyję to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach – mówił o młodych Polkach Kaczyński.

Wypowiedź wywołała falę oburzenia w całym kraju, a dziś w niektórych polskich miastach odbywają się protesty „parasolką w Kaczyńskiego”. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej podkreślili, że to nie jedyne obraźliwe komentarze – prezes wypowiada się także o osobach homoseksualnych, transpłciowych przez co coraz więcej młodych ludzi czuje się wykluczonych ze społeczeństwa. Radni domagają się przeprosin od Kaczyńskiego, a także przeznaczenia środków na między innymi walkę z niepłodnością.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl