Mineralne alejki zamiast betonowych płyt. Nowe oblicze parku ks. Kirschke

Trwa rozbudowa przyosiedlowego parku im. ks. Tadeusza Kirschke w Poznaniu. Teren zyska nie tylko nowe rośliny i trawy, ale także mineralne ścieżki zamiast betonowych.

Park im. ks. Tadeusza Kirschke znajduje się pomiędzy ulicami Nadolnik, Mariacką i Hlonda. Do tej pory część osiedlowego terenu nie była zagospodarowana, jednak teraz zyska nowe oblicze. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, w miejscu betonowych płyt pojawią się mineralne alejki i rośliny. Dodatkowo obszar zostanie uformowany w taki sposób, by stworzyć retencję wodną. Robinie akacjowe, które pierwotnie przeszkadzały w wyznaczeniu trasy spacerowej, pozostaną w parku.

W parku ks. Kirschke rosną młode, ponaddwudziestoletnie klony pospolite, polne, jesionolistne; platany klonolistne, lipy drobnolistne, jesiony i topole. Dendrolodzy określają ich stan jako bardzo dobry. Już niedługo towarzyszyć im będą niedługo nowe rośliny. Pojawi się tam klon polny, jabłoń purpurowa i platan klonolistny.

Wraz z istniejącymi drzewami, będą pełnić tzw. funkcję izolacyjną. Ograniczą hałas i zanieczyszczenia powietrza – podkreśla ZZM. 

  • zdjęcie poglądowe

W zagłębieniu terenu powstanie ogród wodny, w którym woda odpadowa będzie wyłapywana i swobodnie wykorzystywana przez zieleń. Cały teren ozdobią trawy i niskie nasadzenia (jaśminowiec, róża pomarszczona i tawuła Douglasa) przyjazne owadom zapylającym. W parku staną ławki, kosze na śmieci oraz dystrybutory na worki na psie odchody.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl