Mieszkania, teatr i restauracje. Jak będzie wyglądać nowa Stara Rzeźnia?

Dużo zieleni, zachowanie historycznej zabudowy, sprawne skomunikowanie przestrzeni oraz wiele miejsc dla mieszkańców. Tak wykonawcy zapowiadają nowy projekt Starej Rzeźni. Budowa może ruszyć za dwa lata.

Mieszkania, teatr, restauracje, sale konferencyjne czy strefy odpoczynku i miejsca spotkań dla mieszkańców. Na terenie Starej Rzeźni powstanie wiele miejsc dla poznaniaków. Architekci zaprojektowali to w taki sposób, by powstało tam „małe miasto”. Część istniejących budynków zniknie, a wokół pozostałych powstaną budynki mieszkalne i biurowe. Wyglądem będą nawiązywać do historycznej zabudowy.

fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

Nowa zabudowa musi zostać wybudowana w dialogu z pozostałymi budynkami. Dlatego podzielimy ją na mniejsze bryły. Budynki mieszkalne będą wykonane z cegły, żeby nawiązywała dialog z istniejącą zabudową. Obiekty biurowe mają natomiast zachować charakter twardy, kontrastujący z zabudową ceglaną. – powiedział architekt Mariusz Rutz.

Wykonawca odtworzy również toskańską wieżę, która niegdyś była jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tego miejsca. W nowej zabudowie niezwykle istotna będzie również zieleń. Aktualnie jest jej tutaj bardzo mało. Po przebudowie ma tu rosnąć wiele drzew i krzewów. Zielone mają być również dachy budynków. W ten sposób projektanci chcą zwiększyć retencję deszczówki.

Miejsca dla samochodów architekci przewidzieli pod ziemią. Poniżej budynków mieszkalnych mają powstać garaże. W ten sposób przestrzeń na powierzchni będzie mogła posłużyć mieszkańcom. Na placach nowej Starej Rzeźni odbywać się będzie wiele wydarzeń kulturalnych. Przestrzeń ma być również dobrze skomunikowana z resztą miasta. Architekci przewidzieli także ścieżki rowerowe.

fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

Największym wyzwaniem jest szukanie kompromisów, żeby te obiekty, które mają charakter historyczny, w jakiś sensowny sposób skleić z aktualnymi potrzebami. Do projektów, które uważam za ciekawe, gdzie udało się znaleźć odpowiednie rozwiązanie, zaliczyłbym City Park, czy Stary Browar. Mam nadzieję, że panowie udźwigną ten ciężar i nie będzie to tak, jak z projektami typu Gajowa, gdzie przestrzeń historyczna nie jest wykorzystywana i nie funkcjonuje. – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wciąż trwają konsultacje publiczne dotyczące projektu. W środę wykonawca ma otrzymać zgodę na przebudowę i adaptację pierwszych dwóch budynków rzeźni od strony ulicy Garbary. W ciągu dwóch lat może rozpocząć się budowa.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl