Mieszkania coraz droższe. Czy pod Poznaniem można kupić taniej?

Ponad 200 tys. zł – tyle można zaoszczędzić, kupując dwupokojowe M pod Poznaniem. Coraz częściej podmiejskie lokalizacje lub dzielnice znacznie oddalone od centrum  stają się jedyną szansą na własne mieszkanie. Czy zainteresowani zakupem mają jednak w czym wybierać? Jak wygląda oferta deweloperów budujących pod Poznaniem, a jak w samym mieście? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić.

Niższe ceny pod miastem

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w lutym br. średnia cena m kw. nowego M w Poznaniu wynosiła średnio 12 669 zł/m kw. Tak wysoki poziom cen stawia wielu kupujących przed trudnym wyborem: najem mieszkania w lokalizacji, w której zakup wymarzonego lokum jest poza ich zasięgiem finansowym albo przeprowadzka, do którejś z miejscowości okalających metropolię. Wiele osób decyduje się na ten drugi krok. Jaką kwotę muszą przygotować, aby kupić mieszkanie pod miastem? Średnia cena m kw. nowego M w okolicach stolicy Wielkopolski wynosiła w lutym br. 8 196 zł/m kw. Skąd taka różnica w cenie? 

– Kluczowe znaczenie ma podaż i cena gruntów. W miejscowościach okalających największe miasta są one po prostu dużo tańsze. Ponadto w podmiejskich lokalizacjach dominuje popularny segment rynku mieszkań. W metropoliach średnią cenę metra kwadratowego windują zaś bardzo drogie mieszkania w segmencie premium, wprowadzane przez deweloperów na rynek z myślą o zamożnych nabywcach – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Warto również zwrócić uwagę na średnie ceny mieszkań dwupokojowych. To najchętniej nabywany typ mieszkania. Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że w Poznaniu deweloperzy życzą sobie za takie lokum ok. 584 tys. zł. Natomiast za rogatkami miast kupujący zapłacą przeciętnie o 201 tys. mniej! 

Deweloperzy uzupełniają ofertę

Podmiejskie lokalizacje mają niestety jedną słabość – to wciąż niewielki na tle metropolii wybór mieszkań. W okolicach Poznania w ofercie deweloperów znalazło się ponad tysiąc mieszkań. Dla porównania w samym mieście jest ich aktualnie ok. 5,6 tys. 

Warto również zwrócić uwagę, że na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy oferta nowych M w Poznaniu wzrosła o 13%, a pod miastem o 11%.  

Mieszkanie w mieście czy pod miastem? 

Dla tych, którzy nie chcą lub po prostu nie mogą płacić bajońskich sum za mieszkanie w dużym mieście, tańszą alternatywą może być zakup własnego M w lokalizacji podmiejskiej. W stolicy Wielkopolski niemal z cudem graniczy znalezienie lokum z ceną metra kwadratowego poniżej 9 tys. zł. W podpoznańskich miejscowościach ten warunek spełnia 79% oferty deweloperów. 

czytaj także: Poznań doceniony. Rozwijamy się coraz szybciej

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl