Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ludowej w Wielkopolsce. 180 artystów , 5 kontynentów, 1 cel

9 sierpnia w Wielkopolsce rozpocznie się XVII Festiwal Sztuki Ludowej. Zgromadzi ponad 180 artystów z pięciu kontynentów. Wydarzenie odbędzie się na scenach w Poznaniu, Kórniku, Szreniawie, Gnieźnie i Słupcy, gdzie będzie można podziwiać występy artystów z Meksyku, Belize, Tajwanu, Nepalu, Kirgistanu, Gruzji i Senegalu.

Festiwal popularyzuje międzynarodowy folklor oraz podtrzymuje tradycję w sposób atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ łączy się z zakończeniem 50. sezonu Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. To z ich inicjatywy powstał festiwal, dlatego jubileusz zostanie uhonorowany podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 18 sierpnia na Placu Wolności w Poznaniu.

Organizatorzy podkreślają, że kultura pełni wiele pozytywnych funkcji w rozwoju zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Tradycyjny taniec, jako jedna z najpełniejszych form komunikacji, będzie centralnym elementem tegorocznego festiwalu. Program zaprojektowano tak, aby mieszkańcom Wielkopolski zaprezentować jak najszersze spektrum światowego dziedzictwa. Wielu z artystów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Większość festiwalowych wydarzeń jest dostępna bezpłatnie, co ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do uczestnictwa. Szczegóły programu wkrótce.

Historia „Poligrodzian”

Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” powstał przy Politechnice Poznańskiej w 1973 roku, ale jego korzenie sięgają 1953 roku. Wówczas Kazimierz Michalik, jedyny pochodzący z Podhala student Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, założył zespół góralski. Obecnie „Poligrodzianie” kontynuują tradycję, łącząc młodość z folklorem.

Czytaj też: Pomalują ratusz. Będzie też dojenie krowy i pokaz mody

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl