Mateusz Morawiecki w Poznaniu. Cenne srebra z poprzedniego stulecia wracają do miasta

Prawie 2,5 tony srebra, w tym puchar wielokrotnej medalistki w łucznictwie sportowym trafiły dziś w ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu. W uroczystości uczestniczył między innymi Mateusz Morawiecki, który podkreślił ich wagę dla historii Polski.

PATRIOTYZM

Premier Mateusz Morawiecki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przyjechali w poniedziałek do Poznania. Przekazali Muzeum Narodowemu w Poznaniu zbiór sreber Funduszu Obrony Narodowej. Cenne przedmioty codziennego użytku, puchary sportowe, obrączki, a niekiedy oszczędności życia Polacy przekazywali na rzecz FONu po 1936 roku, aby wesprzeć armię polską.

To jest duma z tego, że jesteśmy Polakami. Wyrazem patriotyzmu naszych przodków jest Fundusz Obrony Narodowej. Część srebrna FONu, która dziś formalnie została przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pomyślmy, ile wyrzeczeń niosła ze sobą ta akcja, ileż nadziei pokładano w tym to, co było cennego na rzecz FON, aby obronić Polskę przed napaścią. – powiedział Mariusz Błaszczak.

KIEDY BĘDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ?

Zbiór to prawie 2,5 tony srebra. Do tej pory przechowywany on był w sekrecie. Teraz pracownicy muzeum zinwentaryzują przedmioty i opiszą je w sensie technicznym, biorąc pod uwagę między innymi ich rozmiar. Później część z nich trafi na wystawy, które zobaczyć będzie można w największych polskim miastach od połowy lata tego roku. 1 września wrócą one do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Chcemy, żeby on był zaprezentowany nawet w niewielkich fragmentach w całej Polsce, żeby każdy mógł mieć niedaleko, mógł przyjść i zobaczyć. Z jednej strony oddajemy hołd tamtym ludziom, tamtemu pokoleniu, ale z drugiej strony to, co jest najważniejsze, to funkcja edukacyjna, rozmowy z młodymi pokoleniami, z młodzieżą, bo to był gest czysto patriotyczny. – powiedział Piotr Gliński.

WAŻNA LEKCJA

Jednym z niewielu przedmiotów, którego darczyńcę udało się ustalić, jest puchar sportowy. Przekazała go Janina Kurkowska-Spychajowa, która niegdyś zdobyła między innymi po 63 medale mistrzostw świata w łucznictwie sportowym. Politycy niejednokrotnie podkreślali, jak patriotyczna postawa Polaków przed wojną powinna inspirować współczesną Europę w kontekście wojny w Ukrainie.

Jesteśmy wśród tych krajów, które jako pierwsze organizują pomoc na Ukrainie, żeby nie powtórzyła się sytuacja z lat 30., kiedy nasi zachodni sojusznicy Anglia i Francja, nie chcieli walczyć za Gdańsk, za Warszawę. Dziś chcemy, żeby ta lekcja była jak najlepiej zrozumiała. – powiedział Mateusz Morawiecki.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl