Marzanna 2024. Nowa tradycja na cześć Bohdana Smolenia

Po raz pierwszy od trzech lat, po „Wigilii ze Smoleniem” nikt nie ukradł czapki i szalika na pomniku Bohdana Smolenia. Organizatorzy corocznej wigilii postanowili przygotować nową akcję. W środę, marca na półwiejskim deptaku, odbędzie się przekazanie zimowej czapki i szalika Marzannie.

Symboliczny strój pomnika Bohdana Smolenia, czapka i szalik trafi do Marzanny, czyli postaci symbolizujacą koniec zimy. Akcja ma na celu nie tylko kontynuację tradycji, ale także integrację społeczności i uhonorowanie pamięci aktora i satyryka.

Marsz dla wiosny i Marzanny

Organizatorzy „Wigilii ze Smoleniem” tym razem zapraszają na 20 marca. W dniu rozpoczęcia obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa o godz. 11.30 przy pomniku Starego Marycha rozpocznie się marsz, który zakończy się na Skwerze Bohdana Smolenia. Tam odbędzie się ceremonia ubrania Marzanny w czapkę i szalik, połączona z symbolicznym spaleniem i powitaniem wiosny.

Wśród organizatorów jest także Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna. A do współpracy zaproszono dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 107 w Poznaniu im. Arkadego Fiedlera.

Pamięć o Bohdanie Smoleniu

Bohdan Smoleń był wyjątkową postacią w życiu kulturalnym Poznania i całej Polski. Jego wkład w rozwój kabaretu, sztuki filmowej i działalność filantropijną uczyniły go legendą. W czerwcu 2021 r. nastąpiło oficjalne odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia, na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowa w Poznaniu. Wówczas przyjaciel satyryka, Krzysztof Deszczyński cytował słowa Jacka Cygana z „Łatwopalnych”: „znam ludzi z kamienia, co będą wiecznie trwać i znam ludzi z papieru, co rzucają się na wiatr”.

Bohdan Smoleń jako założyciel i filantrop prowadził „Fundację Stworzenia Pana Smolenia”. Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku. Jego grób znajduje się w Przeźmierowie.

fot. mat. promocyjny

Czytaj też: Młodzi naukowcy z Wielkopolski nagrodzeni za badania nad ochroną klimatu. Polecą do Malezji

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl