Manifestacja osób transpłciowych w Poznaniu

W centrum Poznania na pl. Wolności zebrały się osoby, które manifestowały obecność osób transpłciowych. – Z posiadanych przez nas danych wynika, że queerfobia może być odpowiedzialna za 2/3 do 3/4 samobójstw młodzieży w Polsce, a większość nastoletnich suicydentów to osoby transpłciowe.

Pierwszy Ogólnopolski Dzień Widoczności w Poznaniu

Osoby transpłciowe, niebinarne, interpłciowe pokazały, że są i będą. Manifestacja odbyła się w ramach pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych w Poznaniu. Uczestnicy głośno domagają się równości, bezpieczeństwa i szacunku. Jak twierdzą – zaprzestania dehumanizacji i łamania praw.

Mówimy „uznania”, a nie „uzyskania”, bo osoby trans mają prawa z samego faktu bycia ludźmi – głoszą organizatorzy i dodają – Te prawa jednak nie są rozpoznane zarówno w systemie legislacyjnym, jak i w praktyce organów państwa, a także w świadomości społecznej. Środki, którymi dysponujemy są niewspółmierne do tych którymi dysponuje ogromna machina państwowo-rządowa, ale wierzymy że wygramy tę walkę, gdyż po naszej stronie stoi rzeczywistość, której nie da się w nieskończoność zaprzeczać, oraz empatia i szacunek dla każdej jednostki.

Manifestacja powstała ze względu „na sytuację wokół osób transpłciowych w Polsce, szczególnie ciężką z uwagi na rok wyborczy”. Jak informują w swoim manifeście „chcą przeciwdziałać kłamliwym narracjom rozpowszechnianym zarówno przez prawicę, jak i niektóre osoby lewicowe”.

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie:

Czytaj więcej o wydarzeniu TUTAJ.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl