Maltanka wyruszała po raz czterdziesty siódmy

Rozpoczął się kolejny sezon Maltanki. Aż do września kolejka będzie kursowała pomiędzy stacją przy rondzie Śródka a Nowym Zoo, zatrzymując się oczywiście po drodze na stacjach Ptyś i Balbinka.

Kolej Parkowa Maltanka, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa, zainaugurowała swój 47 sezon. Przez ten czas przewiozła ponad 5 milionów pasażerów. Tylko w zeszłym roku kolejka przewiozła 138 881 osób.

W ostatnich latach Maltanka została odnowiona. Jesienią 2017 roku z okazji 45 urodzin przeszła zabieg odmładzający. Wyremontowano gruntownie całe, 3-kilometrowe torowisko, 8 rozjazdów oraz przystanki. Odnowiono także wagoniki, poszerzając ich wejścia, tak, aby bez trudu mogły wsiadać osoby niepełnosprawne na wózkach i rodzice z wózkami dziecięcymi.

W tym roku MPK, które zarządza Maltanką, wraz z zespołem portalu gramiejska.pl przygotowało grę. Celem jest odczytanie hasła utajnionego za pomocą piktogramów symbolizujących dyscypliny sportu, które można uprawiać nad Maltą. Aby, zagrać wystarczy zebrać grupę znajomych, pobrać planszę do gry ze strony MPK lub w kasie kolejki i ruszyć na poszukiwanie ciekawych historii. Po okolicy oprowadzą Was rowerzystka, wioślarka, konduktor i kierowca trolejbusu.

Maltanka jest jedną z trzech kolejek parkowych w Polsce. Jako jedna z dwóch o torze o prześwicie 600 mm, a jedyna w Polsce ma semafory świetlne i zwrotnice starowane automatycznie.

Maltanka będzie kursowała codziennie do końca września — w dni powszednie co godzinę, a w weekendy co pół godziny. Bilet ulgowy w jedną stronę kosztuje 5 zł, a normalny – 7,5 zł. 10-osobowa grupa dzieci do lat 16 będzie mogła kupić bilety po 3,5 zł za osobę, natomiast bilet rodzinny (5 osób, w tym 2 powyżej 16 lat) kosztuje 22 zł.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl