Luwei, Ciro i Semia przyjechali do Poznania z 3 kontynentów. Niektóre rzeczy ich zaskoczyły

Do piątku 3 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwają targi budowlane BUDMA. Wydarzenie cieszy się zainteresowaniem wystawców z całego świata.

Trwają największe targi budowlane w Europie Środkowo-Wschodniej. Do Poznania przyjechali wystawcy i przedstawiciele handlowi z całego świata. Tak jak 23-letnia Luwei Li, która podczas BUDMY reprezentuje chińską firmę z miasta Xingtai. Na jej stoisku można zobaczyć silikonowe uszczelki do okien i stół z rozłożonymi notatkami. – To na egzamin z literatury polskiej – wyjaśnia dziewczyna. – Od ponad trzech lat mieszkam w Polsce, studiuję filologię polską – dodaje.

Filologia polska i Chopin

Luwei decyzję o przeprowadzce do Polski podjęła, gdy była jeszcze w liceum. – Chciałam się uczyć języka rosyjskiego, ale moja nauczycielka mi to odradziła – tłumaczy. – Powiedziała, że to trudny język i lepiej, żebym zainteresowała się polskim – dodaje.

W tym czasie dziewczyna znała już Fryderyka Chopina. – Gram na pianinie, więc ten kompozytor nie był mi obcy. Mimo to, gdy składałam wniosek o przyjęcie na studia z filologii polskiej, nie słyszałam nigdy osoby mówiącej w tym języku – opowiada.

Początki w Polsce nie należały do łatwych.

– Na początku mieszkałam w Krakowie, gdzie studiowałam na studiach licencjackich, niedawno przeprowadziłam się do Poznania. Teraz daję sobie radę, choć mam trudne egzaminy. Muszę przeczytać „Dziady”, „Pana Tadeusza” i inne utwory z romantyzmu – mówi.

Zimno w Poznaniu

Ciro przyjechał do Poznania z włoskiej Toskanii. – Jedyne, co mi tutaj przeszkadza, to zima. Nie jestem przyzwyczajony do tak niskiej temperatury – mówi z uśmiechem. – Pierwszy raz jestem na targach w Polsce. Czuję tutaj dobrą atmosferę. Ludzie są życzliwi. Widać, że są zainteresowani tym, co mamy im do zaoferowania – dodaje.

Wystawiają się na BUDMIE. Na MTP można spotkać handlowców z całego świata
fot. Łukasz Gdak

Firma, którą reprezentuje mężczyzna zajmuje się produkcją systemów przeciw owadom. – Wszyscy myślą, że sprzedajemy okna, bo mamy je na wystawie. Na co dzień wytwarzamy moskitiery i inne systemy, które pozwalają nam przeżyć lato bez dużej liczby owadów w naszych domach – tłumaczy.

Włoch zdradza, że ma nadzieję zyskać klientów z Polski.

– Do tej pory najwięcej produktów sprzedajemy w Niemczech. Polska znajduje się tuż obok, więc może i tutaj się uda – kończy.

Długa podróż

Podczas BUDMY na Międzynarodowych Targach Poznańskich wystawia się też turecka firma Cukurova Yalitim, którą reprezentuje Semia. – Trochę tutaj jechałam – przyznaje. – Najpierw samolot do Warszawy, później wsiadłam w pociąg do Poznania. Jestem w Polsce pierwszy raz, póki co podoba mi się tutaj – dodaje.

Wystawiają się na BUDMIE. Na MTP można spotkać handlowców z całego świata
fot. Łukasz Gdak

Firma Semii produkuje pokrycia dachowe. – Klienci, którzy przychodzą, pytają głównie o dachówki – opowiada. – Jestem pozytywnie nastawiona do tego wydarzenia. Przez ostatnie dni doświadczam tutaj całkiem przyjemnej atmosfery. Mam nadzieję, że przełoży się ona na nowe zamówienia.  

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl