Łoś Marcin mówi poznańską gwarą i zagaduje na Jarmarku Świątecznym na MTP

Dzisiaj o 11.00 Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz pierwszy rozpoczęły Jarmark Świąteczny, który odbywa się w ramach Betlejem Poznańskiego. Równocześnie wydarzenie oficjalnie otworzyło dla mieszkańców Poznania plac Powszechnej Wystawy Krajowej, który ma stać się jednym z miejsc imprez kulturalnych miasta.

TARGI OTWARTE DLA MIESZKAŃCÓW

Poznaniacy, którzy chcieli wziąć udział w jarmarku już nawet kilkadziesiąt minut przed otwarciem ustawili się pod bramą przy ulicy Głogowskiej na przeciwko Dworca Zachodniego. Grupa mieszkańców na dźwięk dzwonka Świętego Mikołaja ruszyła by zwiedzić świąteczne miasteczko, które stanęło na placu PEWUKI. Jako pierwsza w oczy rzucała się im ustawiona w centrum placu zielona choinka.

Uwagę gości przyciągnęło też lodowisko, na którym pokaz jazdy figurowej zaprezentowały dwie łyżwiarki w świątecznych kostiumach. Od strony południowej teren jarmarku zamyka scena, na której w trakcie wydarzenia będą występować artyści, na północy w pobliżu Iglicy Targowej wznosi się Młyńskie Koło, z którego można będzie podziwiać panoramę miasta. Cała przestrzeń wypełniona jest również stoiskami z upominkami, jedzeniem i napojami.

ATRAKCJE

Dla najmłodszych, oprócz lodowiska, które będzie czynne aż do zakończenia ferii zimowych, przygotowano Domek Świętego Mikołaja, gdzie dzieci mogą zrobić sobie zdjęcie, zjazd na pontonach oraz przejażdżkę na karuzeli. W świątecznej gospodzie mieszkańców będzie zagadywać Łoś Marcin, który posługuje się gwarą poznańską.

Jest tutaj wiele atrakcji, które można odwiedzać wielokrotnie całą rodziną, spędzić czas z nami, z innymi mieszkańcami. Jest to dla nas ogromna duma i zaszczyt, że możemy być częścią Betlejem Poznańskiego. – mówiła przed otwarciem dyrektor jarmarku, Sabrina Żymierska.

Poszczególne dni tygodnia dedykowane są dla różnych grup. We wtorki oferta przygotowana jest dla studentów, w środę natomiast na specjalne atrakcje mogą liczyć poznańscy seniorzy. W czwartek organizatorzy jarmarku zapraszają szczególnie rodziny a weekendy przeznaczone są już dla każdej z grup. Każdego dnia chętni mogą przyjść na jarmark w godzinach otwarcia. Czyli od wtorku do niedzieli od 11.00 do 21.00.

PROGRAM WYDARZEŃ

Dzisiaj i jutro, wstep na wspomniane już lodowisko do godziny 14.00 jest darmowy. O 15.00 na scenie rozpocznie się pokaż iluzji dla dzieci a o godzinie 17.00 Jacek Jaskowiak zapali lampki na świątecznej choince na Placu Pewuki, tuż potem na scenie wystąpi Natalia Kukulska.

W niedzielę na południe zaplanowany jest koleny pokaz iluzji oraz wycieczka po terenie Jarmarku, którą poprowadzą bałwan Olaf oraz Królowa Elza. O 13.00 instruktorzy z poznańskiego klubu jazdy figurowej poprowadzą wspólne animacje, które potrwają trzy tercje. O 14.00 dzieci będą mogły wziąć udział w koncercie umuzykalniajacym. Wieczorem na scenie odbędzie się koncert Kasi Wilk. Artystka wystąpi o godzinie 17.00.

Za tydzień w weekend na jarmarku wiele atrakcji przygotują poznańscy policjanci. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach kryminalistycznych o godzinie 13.00 oraz 15.00. Wcześniej w południe mundurowi zaprezentują pokaz tresury psów. Dzień zakończy koncert orkiestry policyjnej. Ten sam program powtórzy się również w niedzielę 27 listopada, jednak wieczory występ przygotuje zespół baletowy Poznańskiej opery.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl