Lokalny patriotyzm w poznańskich szkołach

Wkrótce na murach poznańskich szkół i przedszkoli pojawi się herb miasta. Przygotowano ponad 200 tabliczek z odświeżonym wizerunkiem z 1997 roku.

W poznańskich szkołach i przedszkolach już niedługo pojawią się tabliczki z herbem Poznania.

– Herb to ważny symbol dla wszystkich poznaniaków i poznanianek Przypomina nam, że nasze miasto ma wspaniałą przeszłość, którą możemy się szczycić. Dlatego powinien być widoczny w przestrzeni publicznej. Wieszamy go na szkołach, aby wszyscy uczniowie i uczennice pamiętali, że bycie poznaniakami to powód do dumy, by wzmacniać ich lokalny patriotyzm i przywiązanie do naszego miasta.- powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Księga Herbu Stołecznego Miasta Poznania

Aktualny wizerunek herbu zaprojektował w 1997 roku, poznański artysta-plastyk i architekt wnętrz Jerzy Bąk. Wizerunek został odświeżony przez jego syna Aleksandra Bąka, który który przekazał Miastu majątkowe prawa autorskie do swojego dzieła. Powstała również Księga Herbu Stołecznego Miasta Poznania, w której znalazły się zdjęcia i opisy symboli miasta- herbu, flagi i pieczęci.

Ustandaryzowane zostało zastosowanie każdego z miejskich symboli. Ich barwy zostały określone w systemie Pantone oraz zgodnie z parametrami przestrzeni barw CMYK. Określone zostały również proporcje flagi Miasta Poznania i ustandaryzowano wzory miejskich pieczęci. Paweł Stróżyk, historykiem UAM dokonał nieznacznych korekt w rysunkach i symetrii godła.

– Opracowana przeze mnie Księga Herbu stanowi standaryzację graficzną, przygotowaną z uwzględnieniem wymaganych zmian restylizacyjnych. Celem zapewnienia właściwego użytkowania statutowych symboli Miasta Poznania, każdy z nich otrzymał prawidłowe odwzorowanie cyfrowe. W ramach standaryzacji przygotowany został także wzór owalnej tablicy z herbem.- wyjaśnia Aleksander Bąk

fot. poznan.pl

Pierwszy herb Poznania w „Marynce”

Pierwszą tabliczkę z herbem zawieszono w Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny tzw. „Marynce”.

– Łącznie zamierzamy powiesić 235 tabliczek, po jednej na każdej placówce oświatowej prowadzonej przez Miasto. – Liczymy na to, że do końca czerwca wszystkie herby zostaną już rozwieszone. Tak, aby jeszcze przed wakacjami uczniowie, nauczyciele i pracownicy miejskich placówek oświatowych mogli zobaczyć efekt naszych starań. – wyjaśnia Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP

Kim są patroni Poznania i jak wygląda herb?

Na błękitnym tle znajdują się trzy baszty i brama obronna. Nad środkową basztą znajduje się gotycka tarcza z piastowskim orłem w koronie – to nawiązanie do herbu Przemysła II, za którego czasów Poznań pełnił funkcję stołeczną. Nad bocznych wieżach widnieje wizerunek św. Piotra z kluczem oraz św. Pawła z mieczem – czyli patronów katedry poznańskiej i samego Poznania. Obok widnieją złote gwiazdy i półksiężyce. W bramie widzimy  złote skrzyżowane klucze – symbol samorządności, a nad nimi równoramienny krzyż. Natomiast nad herbem widać złotą koronę, przypominając o tym, że kiedyś Poznań był stolicą.

Najstarszy znany wizerunek herbu pochodzi z 1344 roku i niewiele równi się od obecnego. W XIX za sprawą niemieckich władz zmieniono kolorystę herbu. W II Rzeczypospolitej herb został zatwierdzony w 1936 r. Mur miejski miał wówczas srebrny kolor, a orzeł był bez korony. Nie było jej również w czasach PRL, ale orzeł posiadał za to złotą przepaskę. Korony nie było również nad tarczą herbową. Prace nad zmianą współczesnego wzoru herbu rozpoczęły się w 1991 r. Od 1997 wizerunek herbu nie uległ zmianie.

Czytaj także- Hołownia: „Wgnieciemy Putina w ziemię”. Kandydat na prezydenta Poznania: „Jaś Fasola to za dużo”

źródło- poznan.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl