Lokalne księgarnie kontra duże sieci handlowe. Miasto wesprze „mniejszego”

Miasto Poznań i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) ogłosili nowy program wsparcia dla lokalnych księgarni i antykwariatów. Inicjatywa ma uchronić lokale przed konkurencją ze strony dużych sieci handlowych oraz wspierać ich działalność kulturalną.

Poznań cieszy się mocną pozycją w literackim krajobrazie Polski. Przykładami tego są Biblioteka Raczyńskich, która w tym roku obchodzi 195-lecie, Poznańskie Targi Książki, Poznańska Nagroda Literacka przyznawana od 2015 roku, oraz liczne festiwale literackie, takie jak Poznań Poetów, Festiwal Fabuły, Ludzie Książki czy Festiwal Kryminału Granda. W Poznaniu działa też największy polski portal czytelniczy Lubimy Czytać.

Właściciele lokalnych księgarni i antykwariatów mieszczących się w budynkach należących do ZKZL mogą liczyć na ulgi czynszowe. Nowy program przewiduje 50 proc. obniżkę czynszu dla obecnych i nowych najemców. Ulga ma zmniejszyć koszta prowadzenia działalności i zachęcyć nowe podmioty do przenoszenia się do lokali zarządzanych przez ZKZL. Ważnym warunkiem jest jednak, że stawka czynszu po obniżce nie może być niższa od kosztów utrzymania lokalu.

Przede wszystkim chciałbym podziękować właścicielom tej księgarni za udostępnienie nam tego miejsca na nasze spotkanie. Chcemy pokazać, że dla władz miasta Poznania literatura i księgarnie są bardzo ważne.

– Chcemy wesprzeć zarówno małe, lokalne księgarnie, które są w zasobie miejskim, jak i promować czytelnictwo. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców Poznania czytało. Stąd też nasz pomysł na wsparcie tych małych, lokalnych księgarni. Zależy nam na małych księgarniach, aby ludzie mogli się tam spotykać, kupować książki i żeby księgarnie mogły normalnie prowadzić swoją działalność gospodarczą – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Po prawej przed dziennikarzami, Jędrzej Solarski (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Nowe aukcje najmu dla księgarzy

Program wsparcia obejmuje także aukcje najmu lokali użytkowych, organizowane raz w roku przez ZKZL. Pierwsza aukcja dedykowana księgarzom odbędzie się już tej jesieni. Stawka wywoławcza czynszu najmu będzie wynosiła 50 proc. dotychczasowej kwoty rynkowej. Najemcy, korzystający z programu wsparcia, będą zobowiązani do aktywnego propagowania czytelnictwa. Może to obejmować organizację wydarzeń literackich, promocję książek oraz publikowanie recenzji na portalach społecznościowych. Dzięki temu, lokalne księgarnie i antykwariaty mają pełnić ważną rolę kulturotwórczą w społeczności Poznania.

– W czasie pandemii wspieraliśmy małe, niezależne księgarnie poprzez plebiscyt dedykowany właśnie tym księgarniom, aby pomóc im przetrwać trudny czas. Naszym celem było wspieranie czytelnictwa oraz pomoc lokalnym przedsiębiorcom prowadzącym księgarnie. Teraz nadszedł kolejny krok w naszym wsparciu dla księgarń, które mieszczą się w lokalach zarządzanych przez ZKZL. Chcemy, aby miały one ulgę w czynszu, co pozwoli im na utrzymanie się i konkurowanie z dużymi sieciowymi księgarniami. Uważamy, że niezależne, małe księgarnie są bardzo ważne na mapie Poznania. Dodają one miastu kolorytu, wspierają lokalną społeczność i oferują bogatą, często unikatową ofertę książek. Jako duże miasto akademickie i jeden z ważnych ośrodków gospodarczych, musimy mieć miejsca, gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć odpowiednie publikacje – powiedział Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Grzegorz Jura (fot. Łukasz Gdak)

Poznań chce promować czytelnictwo

Wsparcie lokalnych księgarni i antykwariatów to krok w działaniach miasta na rzecz rozwijania czytelnictwa. Poznań intensywnie też poszerza sieć filii Biblioteki Raczyńskich, wprowadzając system książkomatów w miejscach, gdzie brakuje stacjonarnych placówek bibliotecznych. Wydawnictwo Miejskie Posnania prowadzi plebiscyt „Fest Księgarnia”, który promuje lokalne księgarnie i podkreśla ich rolę w życiu miasta.

Działania na rzecz wsparcia księgarni są realizowane w ramach Poznańskiego Programu dla Kultury. Program ten zakłada stworzenie systemu zachęt dla sektora biznesu, szczególnie w obszarze przedsiębiorczości związanej z kulturą. W ten sposób miasto dąży do umocnienia swojej pozycji jako centrum literackiego oraz do zapewnienia mieszkańcom łatwego dostępu do książek i literatury.

– Program będzie również skierowany do przedsiębiorców, którzy chcieliby przenieść swoją księgarnię z zasobów prywatnych lub dla tych, którzy jeszcze nie prowadzą księgarni, ale chcieliby taki punkt otworzyć. Dla tych przedsiębiorców będziemy organizować aukcje najmu lokali użytkowych minimum raz w roku, w ostatnim kwartale roku. Wywoławcza stawka czynszu na tych aukcjach będzie obniżona o 50% w stosunku do obecnej stawki rynkowej. Umowy najmu z obniżoną stawką czynszu będą zawierane na okres trzech lat. Po upływie tego okresu, umowa może być odnowiona na kolejny trzyletni okres, z zachowaniem obniżonej stawki czynszu – powiedziała Agnieszka Makowska, kierownik Działu Lokali Użytkowych Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Agnieszka Makowska (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Tu ma stanąć nowy Teatr Muzyczny. Są jednak małe komplikacje

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl