Lis zniszczył gniazdo żurawi ( film)

Niecodzienny film z funkcjonowania łańcucha pokarmowego mogli zobaczyć internauci, którzy na kanale youtube „tv żuraw”, śledzili wylęg młodych ptaków. Na filmie widać jak lis niszczy gniazdo, a bezradni żurawi rodzice temu się przyglądają. 

Od trzech lat leśnicy nadleśnictwa Włoszakowice wspólnie z ornitologiem Piotrem Dziełakowskim instalowali na wiosnę kamerę w pobliżu żurawiego gniazda, by podglądać gody ptaków, składanie jaj i wykluwanie się żurawiątek. Jak poinformowali ostatnio na swojej stronie internetowej gniazdo zostało splądrowane przez lisa.

W godzinach rannych 19 kwietnia 2019 dzięki naszej transmisji mogliśmy obserwować funkcjonowanie łańcucha pokarmowego w przyrodzie. Szybki spadek poziomu wody wokół żurawiego gniazda sprawił, że lis mógł swobodnie dojść do znajdujących się w nim jaj i je zjeść. 

 

Dorosłe ptaki nie były w stanie temu zapobiec. Tegoroczne fiasko obserwowanych przez nas lęgów żurawia jest przykładem, jak bardzo ważna jest woda w przyrodzie, a szczególnie w ekosystemach ściśle z nią związanych. To właśnie ilość i jakość dostępnej wody decyduje o życiu wielu organizmów – napisali leśnicy.

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl