Od 15 do 16 czerwca odbywać się będzie „Letni Święty Marcin”. Masa atrakcji ma zachęcić mieszkańców do odkrywania jednej z najważniejszych ulic Poznania.
Będzie okazja, by posłuchać koncertów, uczestniczyć w targu rzemieślniczym, a także skorzystać z animacji i warsztatów dla dzieci i dorosłych. W ramach festiwalu smaku ogródki gastronomiczne zaoferują też różnorodne przysmaki.
Święty Marcin to ulica o bogatej historii, której początki sięgają XII wieku, kiedy to istniała tutaj historyczna osada o tej samej nazwie, przyłączona do Poznania dopiero w 1797 roku. W drugiej połowie XIX wieku ulica zaczęła się dynamicznie rozwijać, a na początku XX wieku Niemcy zbudowali tu reprezentacyjne obiekty państwowe, w tym zamek cesarski. Wśród licznych zabytków znajdujących się przy tej ulicy, warto wymienić Akademię Muzyczną, Collegium Iuridicum oraz kino działające nieprzerwanie od 1908 roku.
Ulica Święty Marcin przeszła też przez proces rewitalizacji. W latach 2017-2019 odnowiono odcinek między ulicami Gwarną a Ratajczaka, zwiększając ilość zieleni oraz poprawiając infrastrukturę drogową i chodniki. W zeszłym roku trwały z kolei prace na odcinku od Ratajczaka w stronę Alei Marcinkowskiego oraz w kierunku mostu Uniwersyteckiego, gdzie pojawiły się nowe przystanki tramwajowe oraz dodano zieleń. Nowością jest również skręt dla tramwajów, łączący ulice Święty Marcin i Towarową.
„Letni Święty Marcin”
Podczas „Letniego Świętego Marcina” na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. Na scenie koncertowej pod Alfami odbędą się koncerty, a targ rzemieślniczy umożliwi zakup rękodzieł. Dla dzieci i rodziców przewidziano animacje i warsztaty, które pozwolą spędzić czas w kreatywny sposób. W ramach przeglądu sąsiedzkiego zaprezentowane zostaną najlepsze inicjatywy partnerów wydarzenia, a w specjalnych strefach gastronomicznych będzie można skosztować różnorodnych dań.
Podczas wydarzenia odbędzie się również opowieść o historii ulicy Święty Marcin. „Letni Święty Marcin” odbędzie się od 15 do 16 czerwca. Szczegóły harmonogramu wkrótce.
Czytaj też: Teatr Wielki z premierą prosto ze słonecznej Italii. Pierwszy raz w Poznaniu