Lekarze rodzinni podpisali umowy z NFZ-em

Wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce zdecydowały się podpisać aneksy przedłużające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chodzi o te placówki medyczne, których umowy obejmowały okres do końca tego roku i do których na początku grudnia zostały przesłane aneksy wydłużające ten czas o 27 miesięcy.

Co trzecia poradnia w Wielkopolsce nie miała podpisanego aneksu do umowy z NFZ

W ostatnim tygodniu grudnia część aneksów ciągle jednak nie była podpisana, a sytuacja taka dotyczyła jedynie Wielkopolski. Na 641 umów lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, w przypadku ok. 30% nie zostały podpisane aneksy. Oznaczało to, że od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia.

Prowadzimy rozmowy z innymi podmiotami, które są w stanie przejąć deklaracje pacjentów oraz szpitalami, gdzie pomoc mogą znaleźć osoby, których lekarze nie podejmą pracy od 2 stycznia – informowała kilka dni temu Marta Żbikowska-Cieśla rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego NFZ-u.

Lekarze na dwa dni przed końcem roku zdecydowali się jednak podpisać nowe umowy

Otrzymaliśmy informację, że lekarze, których umowy wygasają z końcem tego roku, są skłonni podpisać aneksy przedłużające je na czas nieokreślony, na co przystaliśmy. Było to rozwiązanie, o które Fundusz zabiegał od kilku lat i które zaproponował podmiotom również w październiku tego roku. Nie zostało ono zaakceptowane przez lekarzy rodzinnych i tylko niewiele ponad 30 przychodni zdecydowało się wtedy na bezterminowe umowy. W tej chwili, ponad 90 procent umów lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej w Wielkopolsce to umowy na czas nieokreślony, pozostałe   Jest to bardziej korzystna forma zarówno dla pacjentów, jak i dla Funduszu. To rozwiązanie daje większe bezpieczeństwo i pozwala uniknąć stresu związanego z niepewnością, czy dana przychodnia podpisze umowę na kolejny okres – mówi Agnieszka Pachciarz dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Umowy na czas nieokreślony pozwalają także uniknąć corocznych formalności związanych z ich przedłużaniem.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl