Projekt zatytułowany „Jacek Malczewski/Lech Majewski” obejmuje dwanaście dzieł, których premiera odbędzie się w 2024 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zdjęcia do etiud zostały zrealizowane latem na południu Polski, a sam proces tworzenia okazał się wyzwaniem z powodu ograniczonego budżetu.
Lech Majewski poinformował, że rozpoczął montaż etiud, które stanowią rozwinięcie inspiracji dziełami Jacka Malczewskiego. Proces produkcji nie był łatwy, zwłaszcza ze względu na konieczność zaaranżowania kostiumów z epoki dla setek osób. Artysta podkreślił, że ograniczony budżet wymagał kreatywnego podejścia, a w pomoc nad projektem zaangażować było trzeba wiele osób i instytucji. Artysta wyjaśnił, że cykl wideoartów nie jest jedynie ilustracją dzieł Malczewskiego, ale stanowi dialog z artystą i opowiada o Polsce oraz współczesnym świecie. Wyjście z leksykonu symbolicznego Malczewskiego i przeniesienie go w dzisiejszość to główne wyzwanie, z jakim musiał zmierzyć się reżyser.
Wizualna rewitalizacja twórczości Malczewskiego
Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki zaprosił Lecha Majewskiego do współpracy. Jak przekonywał, uznaje artystę za współczesny odpowiednik Jacka Malczewskiego. Obaj artyści według niego stosują metaforykę i symbolikę w podobny sposób. Dyrektor, wspominając o początkach projektu, wyznał, że nie był pewien jego sukcesu, szczególnie pod względem finansowym. Jednak rozwój sytuacji oraz ogromna reakcja na wystawę obrazów Malczewskiego sprawiły, że projekt zaczął nabierać kształtu.
Kuratorki projektu, Zuzanna Wagner i Agnieszka Skalska zaznaczyły, że Lech Majewski wprowadza do środowiska filmowego elementy istotne dla metaforycznego i symbolicznego pejzażu Jacka Malczewskiego. Rekwizyty, takie jak brama-kołowrót z obrazu „Po żniwie” podlegają artystycznej aktualizacji, co nadaje nową jakość wizji Malczewskiego.
Postaci wideoartów wyruszają w symboliczną podróż przez Polskę, zastanawiając się m.in. nad pytaniem, czy kajdany opadły z naszych stóp, czy też wciąż nas ścigają. Inspiracje Malczewskiego stają się pretekstem do refleksji nad współczesnością i wyobraźnią malarza.
Po zakończeniu prac przygotowawczych planuje się zainstalowanie dwunastu monitorów w rejonie obrazów Malczewskiego w muzeum. Całe dzieło Lecha Majewskiego będzie prezentowane po otwarciu remontowanej galerii, tworząc unikatową przestrzeń artystyczną.
Lech Majewski to uznany reżyser, twórca m.in. „Ogrodów rozkoszy ziemskich” (2004) zainspirowanych obrazem Hieronima Boscha, a także „Młyna i Krzyża” (2011), dla którego inspiracją był obraz Pietera Bruegla Starszego pt. „Droga krzyżowa”. Wideoarty, które tworzy Majewski, doceniane są na całym świecie. „Krew Poety” (2005-2006) zamówiło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (Museum of Modern Art), a „Brueghel suite” (2010) powstało przy wsparciu paryskiego Luwru.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu odbyła się m.in. wystawa pt. „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”. Prace przewieziono do Poznania w celu ochrony dziedzictwa.
Czytaj też: Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił premierę na wiosnę. Sięga po twórczość Osieckiej