Ile drzew wymaga szczególnej troski w Poznaniu? Okazało się, że sporo

Zarząd Zieleni Miejskiej sprawdził 395 drzew w parkach im. A. Mickiewicza, im. F. Chopina oraz na zieleńcu im. I. Łukasiewicza w Poznaniu. 128 z nich wymaga szczególnej pielęgnacji.

 

Stan zdrowia drzew był sprawdzany za pomocą metody wizualnej VTA. Polega ona na ocenie stanu systemu korzeniowego, pnia i gałęzi przez dendrologa, który wskazuje także poszczególne wady strukturalne i ewentualne oznaki chorób.

hotel dla psów w Poznaniu

Zebranie szczegółowych informacji na temat drzew pozwala lepiej monitorować ich stan, przewidywać zagrożenia i planować zabiegi pielęgnacyjne. Zinwentaryzowane rośliny oznaczone zostały arbotagiem, czyli własnym numerem identyfikacyjnym. Pozwala to szybko zlokalizować drzewo i sprawdzić informacje na jego temat. Szczegółowe dane trafią do GEOPOZU i uzupełnią dane na temat miejskiej zieleni. Drzewa naniesione zostaną na mapę lokalizacyjną – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej

Arbotagi na poznańskich drzewach

Arbotagi to niewielkie czarne tabliczki z białymi numerami. Drzewa, na których je umieszczono to okazy, które zostały poddane inwentaryzacji.

Pozyskane dane trafiają do systemu informatycznego, który po latach prowadzenia szczegółowej historii drzewostanów, pozwoli przeprowadzić odpowiednie analizy i wyciągnąć wnioski na przyszłość w zakresie zarządzania miejską zielenią.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl