Kształcili przyszłych lekarzy. To się zmieni od nowego roku akademickiego

Ministerstwo zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznym. Nie uwzględniono w nim uczelni z Poznania.

Projekt rozporządzenia dotyczy limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Nie uwzględniono propozycji uczelni, które otrzymały wcześniej negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Łącznie to osiem uczelni (w tym jedna z Poznania) i jedna filia uczelni, które kształciły w roku akademickim 2023/2024.

  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademia WSB,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Studentów będą mogły przyjąć Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska. Otrzymały po 60 miejsc na kierunkach lekarskich w roku akademickim 2024/2025 r. Wcześniejsza wersja projektu rozporządzenia z maja nie przyznawała tym dwóm uczelniom miejsc. Otrzymały one negatywne opinie, ale jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia – uczelnie dopiero planowały otwarcie kierunków lekarskich w roku akademickim 2024/2025.

Limit miejsc

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała już rozporządzenie w sprawie limitów. Dokument przekazano Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opublikowany będzie po zatwierdzeniu przez departament prawny.

Zgodnie z projektem w roku akademickim 2024/2025 na lekarzy będzie można się kształcić na 30 uczelniach. Limit na studia na kierunku lekarskim ogółem wynosi 9882 miejsca. Na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć wynosi 1362 miejsca.

PKA prowadzi kontrolę kierunków lekarskich z negatywnymi opiniami. Wyniki kontroli kierunków z negatywnymi opiniami będą znane pod koniec sierpnia.

Poznańska Akademia Medyczna działa od 2004 roku. To uczelnia niepubliczna, która w ofercie ma studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe oraz kursy i szkolenia. Można na niej studiować m.in. administrację, pedagogikę, kosmetologię, bezpieczeństwo wewnętrzne, filologię angielską, a także dostępne były takie kierunki jak pielęgniarstwo, czy ratownictwo medyczne. Swoje wydziały ma w Poznaniu, a także w Wągrowcu, Warszawie i w Nowym Tomyślu. Na kierunku lekarskim wykładali emerytowani profesorowie i lekarze, część z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czytaj też: Wkrótce zaczną remont. Pociągi pojadą 7 minut szybciej

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl