Krwiobus stanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, stanie krwiobus. Pojazd będzie miał swoje stałe miejsce na placu PeWuKi. To kolejne miejsce, gdzie poznaniacy będą mogli oddać krew.

Miejsce blisko centrum

Na placu Powszechnej Wystawy Krajowej, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, stanie krwiobus. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezes zarządu MTP, Tomasz Kobierski i dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, Roman Klupieć. Głównym założeniem współpracy jest nowa, dogodna lokalizacja, w której poznaniacy będą mogli oddać krew. Dyrektor RCK podkreślił, że krwiodawcom zależało na miejscu blisko centrum miasta.

Akcje poboru krwi przynajmniej raz w miesiącu

Krwiobus będzie regularnie parkował na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na placu PeWuKi. Dla poznaniaków, chcących oddać krew, to miejsce dobre komunikacyjne – w pobliżu dworca, ronda Kaponiera, Jeżyc i Łazarza. Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa zależało na lokalizacji ze względu na prace remontowe w okolicach Opery, gdzie wcześniej stawał pojazd. Od lutego, RCK będzie organizować otwarte akcje poboru krwi – co najmniej raz w miesiącu. Dodatkowo, jeśli będzie taka możliwość, krwiobus pojawi się także podczas imprez wystawienniczych.

Jak i gdzie oddać krew?

W Poznaniu krew można oddać w punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, przy ulicy Marcelińskiej. Funkcjonują także terenowe oddziały, które można znaleźć na stronie RCK. W dniu oddania krwi należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnić (wypić ok. 2 litrów płynów: woda, soki), ograniczyć palenie papierosów. Konieczne jest także okazanie dokumentu tożsamości.

Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów. Nie mogą przejawiać oznak przeziębienia, nie były w ostatnim półroczu leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miały wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych. Dodatkowo w ciągu 6 miesięcy nie wykonywały akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl