Stary Rynek w Poznaniu uważany za serce miasta i miejsce o niezwykle bogatej historii przemienia się za sprawą remontu nawierzchni. Aktualne prace renowacyjne skupiają się na układaniu granitowej kostki, która ma nadać temu wyjątkowemu miejscu nowy blask. Jednak to nie tylko kwestia estetyki – nowa nawierzchnia ma także spełnić najwyższe standardy trwałości i uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Prace renowacyjne na Starym Rynku w Poznaniu są już w pełnym toku. Wykonawca skupia się teraz na układaniu granitowej kostki, która zastępuje dawną nawierzchnię. Wybór granitowej kostki nie jest jedynie kwestią estetyki. To materiał, który łączyć ma wyjątkową trwałość z historycznym charakterem.
Historia i dylematy związane z nawierzchnią
Warto przypomnieć, że Stary Rynek nie zawsze był tak malowniczym miejscem wyłożonym kostką brukową. Jeszcze do roku 1964 plac ten pokrywał asfalt. Dopiero wtedy, decyzją władz miasta, zdecydowano się na zmianę nawierzchni na kostkę brukową, aby bardziej wpasować ją w charakter historycznego rynku. Jednak jakość tej kostki nie zawsze spełniała oczekiwania.
Badania i ekspertyzy przeprowadzone przez miasto wykazały, że istniejące fragmenty kostki brukowej są nierównej jakości i nie nadają się do ponownego użycia. Ostatecznie, po siedmiu latach badań, władze miasta zdecydowały się na podział nawierzchni rynku na obszary z różnym rodzajem nawierzchni. Centralna część rynku zostanie wyłożona starą kostką brukową, ale odpowiedniej jakości.
Nowa nawierzchnia
Reszta rynku zostanie pokryta nową, wielobarwną kostką granitową i bazaltową. Nowy materiał jest nie tylko odpowiedniej jakości, ale także spełnia potrzeby wszystkich użytkowników rynku, w tym osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu remont nie tylko odświeży wygląd rynku, ale także poprawi dostępność przestrzeni dla wszystkich mieszkańców i turystów.
Warto zaznaczyć, że remont nawierzchni to tylko jeden z elementów renowacji Starego Rynku. Po ponad 60 latach wymieniana jest także infrastruktura podziemna.
Czytaj też: „Pestka” nadal bez Moderusów Gamma. Kiedy rozwiązanie problemu „wężykowania”?