Rok akademicki 2023/2024 na UAM oficjalnie rozpoczęty. To 105. rok uczelni [ZDJĘCIA]

W uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uczestniczyli goście i rektorzy innych uczelni w Poznaniu. Rektorka Bogumiła Kaniewska podzieliła się przemyśleniami na temat przyszłości uczelni oraz życzyła, by nowy rok przyniósł pomyślność i nadzieję.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza rozpoczął 105. rok swojej historii. Inauguracja roku akademickiego odbyła się w Auli UAM przy ulicy Wieniawskiego 1.

Czas refleksji

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Narodowego, a następnie uczestnicy mogli zobaczyć krótki film podsumowujący poprzedni rok akademicki – 2022/2023. To czas, w którym uczelnia pochwaliła się sukcesami i osiągnięciami.

Goście na uroczystości

Inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza towarzyszyła obecność gości. W tym m.in.: Jadwigi Emilewicz, Rafała Grupińskiego, Szymona Szynkowskiego vel Sęka, Franciszka Sterczewskiego, Bartłomieja Wróblewskiego, Wojciecha Polaka, Marka Woźniaka, Jana Grabkowskiego, Grzegorza Ganowicza, Mariusza Wiśniewskiego czy Krzysztofa Moraczewskiego. Rektorzy innych uczelni w Poznaniu także przybyli na uroczystość.

Rektorka prof. Kaniewska o najważniejszych kwestiach

Podczas swojego przemówienia rektorka prof. Bogumiła Kaniewska podniosła ważne kwestie związane z życiem uczelni. Omówiła trudne rozmowy i decyzje dotyczące Domu Studenckiego Jowita, podkreślając, że sytuacja materialna studentów i doktorantów jest dla uczelni ważna.

Rektorka Kaniewska wspomniała także o niedawnych naukowych wizytacjach na uczelni. Przywołała słowa ekspertów międzynarodowych, którzy podkreślali wyjątkowe osoby w środowisku naukowym i studenckim na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Podkreśliła, że Uniwersytet nie może być instytucją obojętną i że nauka oraz edukacja wymagają nie tylko odpowiednich warunków materialnych, ale także wolności połączonej z odpowiedzialnością. Zachęciła wszystkich do udziału w wyborach i złożyła życzenia, aby nadchodzący rok akademicki był pomyślny, pełen radości i nadziei. Wskazała, że przyszłość zależy od dzisiejszych działań.

Czytaj też: „Pestka” nadal bez Moderusów Gamma. Kiedy rozwiązanie problemu „wężykowania”?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl