Kontrola ZUS. Ponad tysiąc osób pozbawionych prawa do zasiłku

Wielkopolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Wśród 26 tysięcy osób odnotowali ponad tysiąc oszustw. Te osoby straciły prawo do zasiłku.

ZUS złapał ponad tysiąc oszustów

Oddział ZUS-u z Wielkopolski skontrolował 26 tysięcy osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Wśród nich znalazło się jednak sporo oszustów. Kontrola dotyczyła okresu od 1 stycznia do 30 września 2022 roku. W jej wyniku pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy 1262 osobom, na łączną kwotę 1,15 mln zł.

Biorąc zwolnienie, pracowali u innego pracodawcy

Najczęstszym przypadkiem, który odnotowali pracownicy ZUS były osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy, by pracować w tym czasie u drugiego. Często sami przedsiębiorcy w trakcie zwolnienia wykonywali różne czynności związane z własną firmą. Sygnały do ZUS-u często wpływały od współpracowników, sąsiadów czy krewnych, którzy donosili, że osoba przebywająca na zwolnieniu wzięła udział w rajdzie rowerowym, festynie, a także wyjechała na wycieczkę lub remontowała mieszkanie.

Rajdy rowerowe, narty i wakacje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje także konkretne przykłady oszustw. Niektórzy, przebywając na zwolnieniu lekarskim z powodu złamanej nogi, chwalili się w mediach społecznościowych liczbą przejechanych kilometrów. Inni z „zapaleniem płuc” czas wolny spędzali na nartach. Czasem były to też zdjęcia wakacji typowo wypoczynkowych.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl