Kontakt z urzędem przez miejską aplikację

Smart City Poznań to miejska aplikacja dzięki której można otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w mieście. Przez aplikację można także zgłaszać sprawy do służb miejskich oraz przestawiać własne pomysły na inicjatywy.

Instalacja i rejestracja

Instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść do swojego sklepu z aplikacjami i w wyszukiwarce wpisać „Smart City Poznań”. Po zainstalowaniu, a następnie zarejestrowaniu się i potwierdzeniu linka przesłanego na wskazany adres mailowy, można od razu korzystać z możliwości aplikacji. Nie są wymagane szczegółowe dane osobowe – do rejestracji i swobodnego użytkowania wystarczy adres mailowy. Jedynym wyjątkiem są zgłoszenia dotyczące źle zaparkowanych pojazdów. Użytkownik poproszony zostanie wtedy o podanie imienia i nazwiska.

Powiadomienia

Po zainstalowaniu, użytkownicy otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami, przypisanymi do jednej z dziewięciu kategorii: biznes, seniorzy, osiedla, powietrze, bezpieczeństwo, awarie, transport, covid-19 i ankiety. Każdy użytkownik w zależności od potrzeb sam decyduje, jakiego rodzaju komunikaty chce otrzymywać.

Zgłoszenia

Smart City Poznań umożliwia też zgłaszanie spraw, którymi powinny zająć się służby miejskie. Zgłoszenie należy zakwalifikować do jednej z kategorii: porządek, środowisko, zwierzęta, pojazdy oraz drogi. Poprzez aplikację mieszkańcy mogą też zaproponować własne inicjatywy – m.in. pomysły na wydarzenia kulturalno-społeczne, obiekty rekreacyjno-sportowe czy placówki oświatowe. Użytkownik ma stały podgląd na status zgłoszonej przez siebie sprawy i może śledzić historię swoich zgłoszeń. 

Przesłane przez użytkownika informacje trafiają do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta. Po ich akceptacji są dodawane na mapę zgłoszeń widoczną w aplikacji. Inni użytkownicy mogą zobaczyć na niej okoliczne zgłoszenia. Klikając na dane zgłoszenie można przeczytać jego szczegóły i wyrazić swoje poparcie za pomocą ikony kciuka w górę.

Ankiety

Aplikacja pozwoli również udział w ankietach i sondażach, tworzonych przez jednostki miejskie oraz rady osiedli. Dzięki temu poznaniacy i poznanianki w prosty sposób będą mogli zabrać głos w tematach ważnych dla miasta i swojego najbliższego otoczenia.

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl