Na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywa się dziś Kongres Odbudowy Ukrainy. W relacjach polsko-ukraińskich jest obecnie bardzo wiele tematów do przedyskutowania. Kluczowym jest polskie embargo na wwożenie zboża. Głośne są także wypowiedzi obu stron, prezydenta Zełeńskiego, polskiego prezydenta Andrzeja Dudy i dziś premiera Morawieckiego, który mówił o zaprzestaniu dostaw polskiej broni na Ukrainę.
Kongres Odbudowy Ukrainy w Poznaniu jest przestrzenią dyskusji pomiędzy polskim a ukraińskim biznesem. Otwierając go prezes MTP Tomasz Kobierski, mówił o konkretnej pomocy udzielonej ukraińskiej gospodarce już na samym początku konfliktu.
-Jesteśmy miejscem spotkań biznesu, dlatego już na targach mebli przyjęliśmy 48 firm z Ukrainy, które mogły zaprezentować swoje produkty na cały świat, tak by produkcja handlowa nie musiała być zatrzymana z powodu braku kontaktów handlowych – mówił Tomasz Kobierski.
Przynajmniej początek dyskusji polsko-ukraińskiej w gorącym okresie konfliktu zbożowego nie mógł uciec od tematów politycznych. Jeszcze przed rozpoczęciem kongresu ambasador Ukrainy rozmawiał z dziennikarzami i komentował wypowiedź premiera Morawieckiego o wstrzymaniu dostaw polskiej broni na Ukrainę.
-Sporo naszych sojuszników przysyła nam broń przez centrum logistyczne w Rzeszowie, więc dla nas jest bardzo ważne, żeby ten hub funkcjonował. Z tego co pan premier zapowiedział, nie będzie żadnych zmian, jeżeli chodzi o funkcjonowanie habu. Wierzymy, że jednak ta współpraca z polskim Ministerstwem Obrony, będzie dalej owocowała, ponieważ to, co teraz robimy my w Ukrainie, to także bronimy bezpieczeństwa Polski. Wspieranie Ukrainy militarnie to też jest inwestycja we własne bezpieczeństwo. Jestem pewien, że państwo polskie, rząd polski to świetnie rozumieją i taka współpraca będzie dalej się rozwijała – mówił Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz
Ambasador pytany o możliwość wycofania pozwu przeciwko Polsce nie wykluczał takiego rozwiązania
-Możemy wszystko to umówić. Nie jesteśmy zainteresowani pogłębieniem tych negatywnych emocji. My jesteśmy bardzo konstruktywni i każdą decyzję możemy podjąć, w każdej chwili – dodawał ambasador.
Wasyl Zwarycz nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy zaostrzenie stanowiska polskiego rządu wobec Ukrainy może wynikać z toczącej się kampanii wyborczej – Każda taka wypowiedź będzie w jakiś sposób ingerencją w tę kampanię wyborczą – odpowiadał ambasador.
Jadwiga Emilewicz w czasie swojego wystąpienia na otwarciu Kongresu przekonywała, że działania rządu dotyczące zboża nie wynikają z kampanii wyborczej – Mamy w tej sprawie konsensus wszystkich sił politycznych – przekonywała Emilewicz i dodawała, że prawdziwym wrogiem jest Rosja – Nikogo do żadnych ustępstw na rzecz Rosji nie namawiamy – konkludowała.
Wsparcie biznesu w odbudowie Ukrainy
Polityka pojawiła się jednak w dużej mierze wyłącznie na starcie Kongresu. Przeszedł on następnie do narzędzi wspierających przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy. Mówił o nich Bartosz Marczuk z Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR stworzył jedno miejsce, gdzie zgromadzono wszystkie informacje dla biznesu o tematach związanych z odbudową Ukrainy.
-Mogę tu na kongresie w Poznaniu ogłosić, że na stronach PFR powołaliśmy do życia PFR Development PARP. Prezentujemy tam pełną ofertę naszej grupy, co możemy zrobić dla przedsiębiorców polskich, którzy chcą działać na Ukrainie. Pokazujemy jakie instrumenty mamy, by wspierać odbudowę. Są tam informacje o przetargach ogłaszanych przez instytucję międzynarodowe na odbudowę Ukrainy. Uruchamiamy także szkolenia dla środowisk, które byłyby zainteresowane odbudową Ukrainy – mówił Bartosz Marczuk.
Bartosz Marczuk przywoływał także dane, według których Polska jest obecnie w drugiej setce jeśli chodzi o firmy startujące w przetargach na odbudowę Ukrainy, organizowanych przez międzynarodowe instytucje.
Takie wydarzenia, jak Kongres Odbudowy Ukrainy w Poznaniu, mają to zmienić.